Američki senator Chris Murphy objavio je blog o svojim iskustvima i zapažanjima tijekom svog posjeta prošle sedmice Sarajevu, rekavši da su on i njegovi kolege zaprepašteni što su članovi Predsjedništva BiH “više zainteresirani da se međusobno svađaju” nego da vode dijalog sa njima, te da su napustili sastanak “duboko zabrinuti za kratkoročnu stabilnost ove važne zemlje”.
“Tokom brojnih putovanja po regionu, nekako nikada nisam bio u jednom od najčarobnijih balkanskih gradova — Sarajevu. Smješteno u maloj dolini u Dinarskim Alpima, Sarajevo je očaravajuća mješavina austrougarske i osmanske arhitekture, koja predstavlja dvije kulture koje i dalje utiču na ovaj međunarodni grad. Krećući se kroz grad, možete vidjeti dokaze njegove nasilne i nedavne prošlosti”, piše Murphy, te opisuje rupe od metaka koje je ugledao duž glavne gradske saobraćajnicu, nekadašnje “Aleje snajpera”.
Kako su vremenski uvjeti odgodili njihov let za Sarajevo u srijedu ujutro, senatori su morali preskočiti jutarnji sastanak i prijeći na “najvažniji angažman u danu”, sastanak s članovima Predsjedništva BiH. Murphy je rekao da su on i američki ambasador prethodno osmislili “strategiju kako pristupiti sastanku”.
Objašnjavajući da je BiH više od dva desetljeća “najteža za održavanje mira” u regiji, ističući da većina država nastalih nakon raspada Jugoslavije i ratova 1990-ih ima jednu dominantnu etničku skupinu, granice BiH uključivale su veliku populaciju Srba, Hrvata i Bošnjaka.
Murphy je istaknuo da Daytonski sporazum zahtijeva formalni sporazum o podjeli vlasti u kojem bi izvršna vlast uključivala tri predsjednika, “po jednog koji predstavlja svaku grupu”. On navodi da su neko vrijeme tri predsjednika “nevoljko nalazila kompromis koji je neophodan da bi država ostala funkcionalna”, ali da se to promjenilo u posljednje vrijeme, i to najviše zbog “tvrdoglavosti i separatističke retorike” Milorada Dodika, te je tročlana izvršna vlast “zapala u krizu, nesposobna da donosi bilo kakve odluke”.
“Kao rezultat toga, Dodik je, uz podršku Rusije, počeo da pravi planove za uspostavljanje vlastitih institucija u kojima su samo Srbi. To bi moglo dovesti do građanskog rata i katastrofe za region – upravo onakve vrste haosa za koji bi (Vladimir) Putin navijao i podsticao ga”, upozorio je.
No, Murphy navodi da pripreme za sastanak nisu puno pridonijele, te navodi kako su članovi Predsjedništva od početka bili “više zainteresirani da se međusobno svađaju nego da vode stvarni dijalog sa nama”.
“Sjedili smo razjapljenih usta dok su oni izgovarali uvrede i iznosili pritužbe, očito zainteresirani samo za pogoršanje postojeće krize. Dali smo sve od sebe da im objasnimo kako se Amerika dugo bori sa istim problemima s kojima se bori BiH – obje naše nacije su multikulturalne i imaju sistem podjele vlasti između jake nacionalne vlade i jakih vlada saveznih država. Ali jedva su nas slušali, a mi smo napustili sastanak duboko zabrinuti za kratkoročnu stabilnost ove važne zemlje”, piše on.
Dok su se pripremali za konferenciju za novinare nakon sastanka, službenica za štampu američke ambasade je senatorima rekla da bi trebalo razmisliti o “dvije osjetljive teme” za koje bi novinari mogli biti zainteresovani.
“Prvo je napomenula da je audio snimak uvoda sa sastanka uhvatio jedno od nas kako govori Dodiku, koji je pod američkim sankcijama, “Drago mi je da vas vidim, predsjedniče Dodik”. Bila je zabrinuta zbog konotacije sugestije da je “dobro” vidjeti nekoga na američkoj listi sankcija. Nasmiješili smo se i rekli joj da nema razloga za brigu”, piše on.
Druga tema na koju im je službenica obratila pažnju bila je da bi novinari mogli postaviti pitanje vezano za tvrdnje koje je Dodik iznio nedavno – “da SAD i Velika Britanija planiraju da ga kidnapuju i zaključaju u podrum bez prozora”.
“Smijali smo se – a onda shvatili da je ona zaista ozbiljna”, navodi on.
Senator Thom Tillis je imao prijedlog.
“Kako bi bilo da se složimo sa da odgovorimo na to pitanje sa jednom riječi ako se pojavi. Apsurdno”, predložio je on.
“Dok je u Srbiji naš cilj bio da napravimo diplomatski napredak po pitanju ciljeva koji su važni za Sjedinjene Države, ovdje je bilo jasno da će naša misija biti uglavnom utvrđivanje činjenica. Senatorica (Jeanne) Shaheen, senator Tillis i ja proveli smo ostatak našeg putovanja razgovarajući o implikacijama našeg sastanka s predsjednicima i našim drugim angažmanima u Sarajevu, i počeli smišljati strategiju kako bi se Kongres mogao pozabaviti rastućom krizom stabilnosti u Bosni”, navodi Murphy.