Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je u svom intervjuu za BBC rekao da je njegov primarni fokus na ekonomskom razvoju i dobroj saradnji sa susjedima.
Poznata politička emisija na istoimenom kanalu po imenu Hard Talk, emitirana je rano jutros po našem vremenu, a intervju je obavio voditelj Stephen Sackur.
Stephen je sa Vučićem razgovarao o poziciji Srbije na svjetskoj sceni i samo to je povuklo pitanje da li će se Srbija okrenuti prema Istoku ili Zapadu.
Raspad Jugoslavije i Vučićeva uloga
Prvo pitanje je bilo u vezi sa Vučićevim angažmanom u radikalnim strankama tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije, specifično na to kako je kao mladić bio član radikala.
“U to vrijeme ste bili jako posvećeni ideji Velike Srbije. Ideji koja je Balkan odvela u mračni period ratova, zločina i gubljenje života”, ističe Stephen.
Vučić na to odgovara da se ne srami priznati da se promijenio, ali se nije mogao složiti sa novinarom u tome ko je kriv za raspad Jugoslavije i ratove.
“Specifično ne mislim samo na unutrašnje stanje u Jugoslaviji nego na samu ulogu Zapada. Jednostavno sam sazrio, postao odrasla osoba i moram da brinem o svom narodu”.
Dalje se srbijanski predsjednik u svom klasičnom stilu referisao na počinjeni genocid u Srebrenici. “Uvijek sam bio spreman priznati da je Srebrenica bila užasna. Niko ne osporava da se to dogodilo i da je bilo strašno”, govori Vučić i dodaje da nije spreman govoriti o tome na način koji stvara nova politička pitanja i probleme.
Vučićev odnos sa Dodikom
Kada mu novinar postavlja pitanje da li podržava predsjednika bh. entiteta RS u njegovim nastojanjima ujedinjenja sa Srbijom, Vučić odgovara kako nema uticaj na njega.
“Moj odnos sa Dodikom je relativno dobar, ali nemam uticaj na njega. Ja nisam njegov šef i ne mogu mu govoriti kako će voditi taj bh. entitet jer ja vodim Republiku Srbiju. Zar nije malo licemjerno da se u svijetu narodi istog jezika ujedinjuju, a da se Srbiji to zamjera?” konstatuje predsjednik Srbije.
Dodao je da ne treba brinuti za Srbiju jer ona strogo podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i to uključuje entitet RS. “Niko ne traži ujedinjenje sa Srbijom jer Srbija ima svoje granice prema ustavima i rezolucijama”. Naglasio je da njima ne treba više.
Situacija na Kosovu
BBC novinar se dotaknuo toga da Srbija de facto priznaje Kosovo, ali je problem što Vučić ne priznaje Kosovo.
Srbijanski predsjednik govori kako normalizacija podrazumijeva očuvanje mira. “Srbija nikad nije priznala Kosovo. To nikada nije ni rečeno ni zapisano. Mi samo pokušavamo živjeti u miru”, naglašava Vučić.
Sackbur je na to rekao kako je jasno da članstvo u Europskoj uniji dok ne prizna Kosovo, a Vučić je na to odgovorio da je NATO prekršio sva pravila svojim bombardovanjem Srbije te da su europske države koje priznaju Kosovo krše Rezoluciju 1244 i time urušavaju ustavne granice Srbije.
Onda je Vučić opet ponovio da je njegov fokus na ekonomskom napretku, budućnosti i normalnim odnosima sa ostalim državama.
Sackur se potom referisao na srbijanske odnose sa Rusijom:
“To jednostavno nije tačno, Srbija je podržala Ukrajinu kada je to trebalo. To smo učinili čak više od ostalih balkanskih država. Naglašavam da Srbija kupuje manje ruske nafte nego ostale države”, a zatim je istakao to kako on ne sjedi na dvije stolice, već da sjedi na jednoj srbijanskoj stolici i ponosan je na to.
Još je naglasio to kako se nije on sastajao sa Putinom 12 puta prošle godine nego zvaničnici Europske unije.
“Ograničen napredak ne znači da ne idemo naprijed nego to znači da vi ne govorite istinu, ali saglasan sam da treba nastaviti ići naprijed i da mnogo toga treba promijeniti”, govori Vučić.
Posljednje pitanje koje je novinar uputio predsjedniku se odnosilo na to da li će se Srbija okrenuti Zapadu ili Rusiji i Kini.
Vučić opet odgovara kako je ponosan što sjedi na srbijanskoj stolici, ali je rekao da je njihov krajnji cilj članstvo u Europskoj uniji. To ne znači da ćemo odustati od naših partnera na Istoku.
“Ja uvijek govorim istinu kada razgovaram sa predstavnicima drugih država. Uvijek imam istu priču skim god razgovarao. Zbog toga me ljudi mogu voljeti, mrziti i čak prezirati, ali uvijek me poštuju”, zaključuje Vučić.