Bivši visoki predstavnik Petrič odbrusio Dodiku: “Republika Srpska postoji samo zbog Dejtonskog sporazuma”

Rasprave o izmjenama izbornog zakona Bosne i Hercegovine i europskog puta nastavit će se i sljedeće sedmice, uz SDA i HDZ, kojima će prisustvovati i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik. U međuvremenu, odgovor na zaključak Narodne skupštine RS-a ne smiruje se, ali ako se provede, ugrozio bi postojanje entiteta Republike Srpske, upozorio je u intervjuu za N1 bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritscha. Uzgred, cijelu ovu priču je nazvao igrom riječi.

Bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritsch zaključke NSRS-a nazvao je pravnom glupošću koja bi mogla uništiti RS.

“Ovi pravni stručnjaci žele samouništiti Republiku Srpsku, jer Republika Srpska postoji samo i ima međunarodnu osnovu zbog Dejtonskog sporazuma. Dio Dejtonskih sporazuma, integralni dio Dejtonskih sporazuma, visoki predstavnik je i njegove ovlasti. Kad krivotvorite ovu činjenicu, shvatit ćete da je ovo zapravo bomba koja će eksplodirati u Banja Luci i potencijalno uništiti Republiku Srpsku. Da li to Srbi u Bosni i Hercegovini doista žele?”, ustaknuo je Petrisch.

Dodao je da je dobro surađivao s Miloradom Dodikom dok je bio visoki predstavnik i da se pitanje kvalifikacija OHR-a nikada nije dovodilo u pitanje.

“Mislim da je ovo doista igra riječi. Ovo je zapravo jedan od onih “dodikizama” koji se mogu reći. Sjetite se samo povjerenstva za Srebrenicu, separatističkog pitanja, sada protiv visokih predstavnika, sve je ovo neozbiljno i ja sam zaista vrlo zabrinut za Bosnu i Hercegovinu i njene građane, posebno Srbe u Bosni i Hercegovini, koji imaju takve sposobnosti vođenja”, rekao je Petrisch.

Prije tačno godinu dana Milorad Dodik najavio je odlazak iz BiH na sjednici Vijeća NSRS-a, a nakon što je Ustavni sud BiH donio odluku kojom je potvrdio da je država, a ne pravna osoba, vlasnik zemljišta.

Podsjetimo, prvi put ikada, Dragan Čović potvrđuje da će nakon završnih pregovora sa SDA biti potrebna promjena Ustava BiH, barem ograničena na rješavanje pitanja izbornog zakona. To je u skladu s porukom Matthewa Palmera, američkog specijalnog predstavnika za zapadni Balkan, koji je posljednjih dana razgovarao s Čovićem, Izetbegovićem i Dodikom, izvijestio je N1.

“Sigurno je da je Delegacija EU angažirala skupinu pravnih stručnjaka koji će se složiti u svim izjavama iz različitih perspektiva i vidjeti u kojem će smjeru biti usmjerene promjene.” navodi politički analitičar Rasim Ibrahimagić za N1, rekavši da je ovaj smjer usmjeren prema građanskoj BiH.

Analitičari kažu da poduzete radnje nisu bezazlene kako bi se izbjegla zabuna. Ni nakon godinu dana, Službeni glasnik RS-a nije objavio presudu Ustavnog suda o poljoprivrednom zemljištu i javno zaprijetio da se odluke visokog predstavnika neće poštovati.

“Nedavno smo dobili odluku suca Okružnog suda u Banjoj Luci koji je odbio primijeniti nametajući zakon visokog predstavnika. Čekamo da vidimo odgovor visokog predstavnika. I to je jedan od načina da pokušamo ignorirati odluke koje je nametnuo visokog predstavnika, kao i odluke koje je donio Ustavni sud BiH”, rekao je Milan Petković, potpredsjednik NSRS-a i član Povjerenstva za ustavna pitanja.

OHR je do sada ograničavao svoje aktivnosti na vlastite svjetionike. Rok koji je visoki predstavnik dao upravi RS za opoziv odlikovanja za ratne zločine istječe u aprilu.