Borrell o mogućoj eskalaciji situacije u BiH: Ne želim davati negativne prognoze

“Europska komisija preporučit će kandidaturu Bosne i Hercegovine Vijeću Europske unije onog momenta kada se provedu glavne reforme”, izjavio je danas visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Joseph Borrell. Kazao je i da ne želi davati negativne prognoze o mogućoj eskalaciji situacije u Bosni i Hercegovini, već raditi na izbjegavanju takvog razvoja situacije.

“Zahtjevi se moraju ispuniti, a postoji 14 ključnih prioriteta prema kojima se moraju provesti reforme kako bi se Vijeću omogućilo da jednoglasno donese odluku. I dalje tražimo da se te reforme provedu što je brže moguće, jer će samo jasan, pozitivan signal da je Bosna i Hercegovina odlučna da nastavi s reformama potrebnim na svom europskom putu, zemlju dovesti do kandidature, bliže Europskoj uniji”, rekao je Borrell tokom posjete Sarajevu.

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković objavila je jučer Borrellov odgovor na zahtjev za ubrzanim statusom kandidata za BiH, u kojem se ne daje izravan odgovor na zahtjev i izražava “nedvosmisleno opredjeljenje za put BiH u Europsku uniju”.

Također je ponovio potrebu provedbe reformi opisanih u mišljenju Europske komisije o zahtjevu za članstvo Bosne i Hercegovine.

Upitan bi li njegov odgovor na zahtjev za ubrzanim statusom kandidata bio drugačiji ako bi se situacija u zemlji pogoršala, Borrell je rekao da ne želi davati negativnu prognozu.

“Radije radim kako bih izbjegao bilo kakvu eskalaciju prije nego što pokušam odgovoriti što bi se dogodilo ako se to dogodi. Radije radim na tome da se to ne dogodi”, podvukao je Borrell.

Visoki zvaničnik EU je odgovarao i na pitanjaa novinara koja se odnose na reformu izbornog zakonodavstva.

Kazao je kako ne želi “a sve i da želi ne može bilo šta nametnuti”.

“Na građanima Bosne i Hercegovine i njihovim političkim predstavnicima je da postignu potrebne dogovore kako bi zakon prošao kroz Parlament”, kazao je Borrell, dodavši kako će se razgovori sa predstavnicima vlasti tokom posjete Sarajevu fokusirati kako na ustavnu reformu tako i na izbornu reformu.

“Znam da je jučer u (Europskom) parlamentu bila rasprava – vrlo živa rasprava. Moramo voditi žive rasprave – iskrene, otvorene rasprave – da bismo postigli sporazume. Jer to je ono što je potrebno narodu Bosne i Hercegovine da i dalje bude jedna država sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda. To se mora čuvati, i svi moraju imati priliku ravnopravno sudjelovati u političkom životu ove zemlje. Tome želimo doprinijeti, ali neću ja diktirati rješenje. Ja samo mogu pomoći, podržati, doprinijeti potrebnom sporazumu između naroda Bosne i Hercegovine”, zaključio je europski zvaničnik.