Povodom donošenja Zakona o nepokretnoj imovini RS-a, potpredsjednik entiteta iz reda bošnjačkog naroda Ćamil Duraković najavio je da se ta materija mora regulirati na državnom nivou – kroz parlament ili uz pomoć visokog predstavnika.
“Državna imovina nije vlasništvo entiteta, tako da ni Republika Srpska ni Federacija BiH nemaju ustavno pravo da regulišu pitanje državne imovine na bilo koji način. Međutim, ovo nije prvi put da entiteti pokušavaju regulisati pitanje državne imovine. Desilo se to i u slučajevima Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Zakonu o šumama, Zakonu o unutrašnjoj plovidbi, Zakonu o statusu državne imovine u Republici Srpskoj, ali i u slučajevima u Federaciji BiH”, kazao je Duraković.
Kada NSRS donese zakon, zakon će ići u Vijeću naroda, gdje će klub Bošnjaka odlučivati o suštinskim nacionalnim interesima, a vjerovatno će zakon završiti i na Ustavnom sudu BiH, kao i prošli put kada je donesen isti ovakav.
“Ovaj zakon, osim što reafirmira pokušaj afirmiranja nepostojećeg suvereniteta entiteta, nauštrb suvereniteta drzave, on je i nastavak pokušaja ‘entitetskog nacionaliziranja’ imovine i delegitimiziranja države”, rekao je.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je prvi put presudio da entiteti nemaju pravo knjižiti imovinu uređenu državnim pravom, ali ne i državnim zakonom.
“Zakon na državnom nivou bi suštinski i trajno riješio pitanje državne imovine, što je moguće postići na dva načina – da visoki predstavnik nametne zakonsko rješenje ili da dogovorom i kompromisom konačno sami uredimo ovo pitanje, a što ne smije ići na štetu posjednika državne imovine, građana, države i institucija Bosne i Hercegovine”, poručio je Duraković.