S obzirom na ukupnu geopolitičku situaciju, vrlo je teško predvidjeti što će se događati u svijetu, pa tako i u Bosni i Hercegovini, po pitanju ekonomskih kretanja u narednoj godini. Prošle je godine ruska agresija na Ukrajinu poremetila tržišta energije i hrane, uzrokujući rast inflacije i ukupnih troškova života.
Iako ekonomisti smatraju da bi ova godina mogla donijeti recesiju, ona ne bi trebala dugo trajati. U tom slučaju došlo bi do pada cijena proizvoda i usluga, što bi građanima olakšalo ionako teško vrijeme.
Od novembra u KS-u su povećani računi za grijanje, a sve se glasnije priča i o poskupljenju struje.
Kad je riječ o cijenama hrane, još uvijek nema pada, pa se poskupljenje i dalje osjeća. Osjetno su porasle cijene osnovnih namirnica poput brašna i ulja. Međutim, nakon vala poskupljenja, cijena nafte je pala. Poskupjeli su i kahva, šećer, mlijeko i mliječni proizvodi, kruh i peciva, voće i higijenske potrepštine. Vrlo je teško odabrati namirnice za koje bismo mogli reći da su na razini 2021. godine.
Novogodišnji šoping svakako je bio skromniji za veliki broj građana. Već dugo se voće i povrće ne kupuje na kilograme, nego na komade. Štede se na mesu koje je također enormno poskupilo.
Još je teško prognozirati gospodarska kretanja, no sve će ovisiti o ratu u Ukrajini i energetskom tržištu. Nakon što je pandemija Covid-19 izazvala tektonske poremećaje 2020. godine, tržište se nikada nije oporavilo.
Formiranje cijena ovisit će i o kretanju cijena nafte i naftnih derivata. Nešto značajniji pad cijena goriva dogodio se u decembru, a prije toga u Bosni i Hercegovini zabilježene su rekordne cijene litre goriva.
Banke su već digle kamate, a građani koji nemaju dovoljno prihoda zadužuju se kako bi pokrili troškove.
Bosna i Hercegovina je u procesu formiranja nove vlasti i nema jasnog ekonomskog plana. Nužne porezne reforme još nisu započele, a to bi olakšalo gospodarstvo koje bi moglo usmjeriti novac u povećanje plaća. Veće plaće, veća potrošnja. Državi bi svakako dobro došli prihodi od PDV-a.
Model socijalnih naknada neće zaživjeti u jednom trenutku. Novac treba ići u proizvodnju i nove vrijednosti.
Dobra je vijest da je penzionerski fond stabilan, ali da bi se stabilnost održala, potrebno je povećati broj zaposlenih, jer će se očito povećati i broj penzionera.