Tokom jučerašnjih pregovora o reformi izbornog zakona Bosne i Hercegovine, predstavnici Europske unije predložili su dokument koji se odnosi na promjenu načina izbora izaslanika u Dom naroda Federacije BiH, koji znatno podsjeća na Institut za društveno-politička istraživanja.
Riječ je o institutu kojeg financira hrvatska Vlada, koji je u više navrata objavljivao prijedloge koji se gotovo u potpunosti podudaraju sa zahtjevima HDZ-a u pogledu izborne reforme i često njihovi prijedlozi prethode onome što će kasnije postati službeni zahtjev HDZ-a.
Jedan od svojih zahtjeva sada su predložili i predstavnici Europske unije, što je jučer objavio portal Istraga.ba. Ovim prijedlogom mijenja se način izbora izaslanika u Dom naroda Federacije BiH, tako da bi svi izabrani članovi deset kantonalnih skupština formirali svoje klubove naroda koji bi potom birali 17 delegata u tri kluba konstitutivnih naroda.
U prijevodu, to bi značilo da “generalni zbor naroda” bira te izaslanike iz redova srpskih, hrvatskih i bošnjačkih klubova, što bi bitno nadjačalo ustavnu formulu po kojoj svaki kanton imenuje najmanje jednog hrvatskog, srpskog i bosanskohercegovačkog izaslanika u Dom naroda Federacije BiH.
Za Klix.ba je potvrđeno da je takav prijedlog postojao, da su ga predložili europski posrednici, a odbacile probosanske stranke.
Zanimljivo, prijedlog IDPI-ja o kojem se ranije govorilo u biti podsjeća na ono što je predloženo pregovaračima EU, što postavlja pitanje je li EU moderator u pregovorima ili prosljeđuje prijedloge bliske HDZ-u.
Prema prijedlogu, svi izabrani izaslanici kantonalnih skupština formirali bi “veliki izborni kolegijum” u kojem bi svi izabrani predstavnici svih kantonalnih skupština jednog konstitutivnog naroda birali 17 članova svog etničkog kluba u Dom naroda.
IDPI radi i kako bi to izgledalo u praksi, što nije sasvim jasno u jučerašnjem prijedlogu EU, a pitanje je da li se to u potpunosti poklapa s prijedlogom navedenog instituta, ali suština je ista, trenutni bilans vlasti bi se potpuno promijenila. Hrvati, Bošnjaci i Srbi iz kantona u kojima predstavljaju demografsku manjinu teško bi mogli biti zastupljeni u Domu naroda FBiH.
U tom smislu Opća skupština naroda odgovara Velikom izbornom kolegijumu s namjerom marginalizacije pojedinih kantona u izboru izaslanika svih konstitutivnih naroda.