Deutsche Welle: Nakon izbora – Mostar nije Bosna! Mostarci su i nakon dvanaest godina izabra

Građani Mostara više ne poriču demokratska prava – glasali su na izborima. Sada se nastavljaju nove neizvjesnosti i stare političke napetosti. No, jesu li Mostarci uopće trebali ove izbore?

Preliminarni i nepotpuni rezultati izbora u Mostaru pokazuju da će morati pričekati značajnije promjene. Izbori su donijeli nove optužbe između nacionalne, hrvatske i bošnjačke stranke, glasački listići prebrojani su na gotovo trećini birališta, a kao nikada prije, povećavaju se moguće predviđanja većine u budućem gradskom vijeću u Mostaru.
No, prema navodima tužiteljstva u ovom kantonu, postoji i kaznena prijava Hrvatskog narodnog sabora koji okuplja najvažnije hrvatske stranke. Tvrde da su u Mostaru izmanipulirani i ukradeni izbori, tražeći ostavku Središnjeg izbornog povjerenstva, pa čak i reizbor.

“Postoji osnovana sumnja da su se neki birači, uglavnom Bošnjaci, fiktivno prijavili na nove adrese stanovanja kako bi sudjelovali na određenim biračkim mjestima, zbog promjene biračke strukture na biračkom mjestu i u konačnici zbog utjecaja na rezultate izbora”, rekli su. Podnesene su kaznene prijave, nakon čega je tužiteljstvo formiralo slučaj i naložilo istragu.

O tome je čak pisao i predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović u pismu europskim dužnosnicima te je iz istog razloga hitno posjetio hrvatskog premijera Andreja Plenkovića u Zagrebu sa zahtjevom i podrškom.

Ali dr. Nurko Pobrić, profesor ustavnog prava, smatra da su, kako kaže, tehnički propusti mogući tijekom svih izbora, uključujući i izbore u Mostaru, ali…

Iako se to još uvijek ne nazire na dan kada će budući članovi vijeća zauzeti svoja mjesta u mostarskoj vijećnici, mnogima je situacija jasna – Mostar je ostao uporište dvije jake nacionalne stranke. Analitičari nisu optimistični i samo potvrđuju tezu da je Mostar BiH mali.

“Mostarci su na izborima pohvalili SDA i HDZ BiH, stranke koje su im uskratile pravo glasa u prethodnih 12 godina. U tom su razdoblju suvereno vladali gradom bez izbornog legitimiteta i gradskim vijećem. Otpad nakupljen u Mostaru, doslovno i figurativno. Zbog nesposobnosti i nemara, gradske su vlasti čak dopustile da kanalizacija zagađuje Neretvu, jedan od gradskih simbola. Tokom sljedeće četiri godine Mostarci su grad povjerili onima koji su ga uništavali više od deset godina. Zbog toga se javljaju komentari da Mostarcima izbori nisu ni trebali, jer su legitimitet dali svojim ugnjetačima koji se kriju iza uloge zaštitnika svojih nacija “, komentira Ivana Marić za političkog analitičara iz sarajevskog DW.

Također podsjeća na promjene koje su donijeli lokalni izbori u Sarajevu i Banja Luci, gdje su SDA i SNSD pretrpjeli veliki poraz, te da se to očekivalo i u Mostaru.

“Mostarci su izabrali vladu koju žele i ljude koji ih žele voditi. Samo održavanje izbora također ne znači da će Mostar uskoro dobiti novog gradonačelnika. Nakon izbora 2008. gradskom vijeću trebalo je više od godinu dana da Ljubu Bešlicu izabere za gradonačelnicu, a to im nije pošlo za rukom do trećeg kruga i nakon intervencije OHR-a. Ovaj put odnos između političkih snaga u Vijeću nije lakši. Mnoge su kombinacije moguće pri prikupljanju proste većine ”, zaključuje Marić.

Neizvjesnost je prva riječ Faruka Kajtaza, novinara i političkog analitičara iz Mostara, o budućim političkim odnosima. Očekuje vrlo neizvjesnu političku borbu tijekom novog sazivanja Gradskog vijeća u Mostaru.

„Uglavnom zato što gradski statut favorizira šire modele političke i etničke saradnje zbog minimalnih i maksimalnih mehanizama nacionalnog predstavljanja, ali i zbog potrebe da se stekne dvotrećinska većina o brojnim važnim pitanjima.“ Statut favorizira političku saradnju iz svih razloga. Bit će to veliki problem. Pogotovo u odnosima HDZ-a BiH i SDA koji su, najblaže rečeno, dugo napeti ”, kaže Kajtaz za DW.

Podržava svoj stav izjavom da se izborni rezultati nisu provodili dvije godine u vladi FBiH ili u vladi HNK, gdje ove dvije stranke dominiraju.

„Pa kako možemo očekivati ​​da će sve u Mostaru proći bez problema?“ Problem neće biti samo u odnosima dviju stranaka, jer očekujem neka neslaganja unutar različitih „nacionalnih blokova“ stranaka i koalicija. Izbori su gotovi i sada postoje pozicije. “Svako želi preuzeti više vlasti nego što stvarno zaslužuje, a pravi pregovori tek trebaju započeti”, rekao je.

Činjenica da Mostarci još uvijek čekaju novu vladu podsjeća na Kajtazovo drugačije tumačenje Mostarskog sporazuma i izbornog zakona iz redova HDZ-a i SDA.

U ovom stihu iz pjesme muzičara Dina Merlina duhovito je opisao izbore u Mostaru Dalibora Milasa, bivšeg franjevca u Mostaru, aktivista i socijalnog analitičara na radu i usavršavanju u Grazu.

“Osim specifičnih problema i otvorenih praktičnih pitanja, ljudi ne znaju koliko su puta upali u mahnitu nacionalnu romansu i dosadni populizam. Jer kako drugačije protumačiti činjenicu da su oni generatori problema izabrani za rješavanje problema koje su stvorili? Činilo se da je to uvijek bilo na ljudima. Nisu važne gljive ili političari. Prag tolerancije većine mojih dragih sugrađana toliko je visok da je viši sada negdje oko Marsa. I ne vjerujem da će se išta promijeniti dok ne povjerujemo u moralne vrijednosti i svijet ideja “, komentirao je izbore u svom gradu s primjetnom dozom razočaranja.