Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, sastao se danas u Bruxellesu s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović zahvalio je NATO-u na velikoj podršci.
“Naše pretenzije su NATO savez i BiH je odlučna u tome. Ovdje sam došao da kažem da su važne institucije BiH ali i da postoje politike koje to usporavaju. BiH je država u kojoj je NATO savez uradio važne stvari. Zaustavio rat, uspostavio mir, s nama predano radio u potpisivanju Dejtonskog sporazuma. Uvjeren sam da će NATO i dalje štiti Dejtonski mirovni sporazum. Želim se zahvaliti na prilagođenom paketu podrške državama aspiranticama, posebno zbog ruske agresije na Ukrajinu. Utjecaj Rusije postoji u BiH i postoje otvorenje prijetnje i to radi ruski ambasador u Sarajevu i prijeti da će BiH osjetiti posljedice ako uđe u NATO. Mi idemo u EU integracije i NATO put i niko nas neće spriječiti. Trazimo podršku i da se referirate na važu ulogu da čuvate Dejtonski sporazum i mir.”
Nema secesije mirnim putem
Džaferović je istaknuo da secesionistička politika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika ne može proći mirnim putem, ali da se nada da se to neće dogoditi i da će ta politika završiti u “smetljištu historije”.
Džaferović u odgovoru @EsmirMilavic nakon sastanka sa Stoltenbergom: I Dodik i svi drugi treba da znaju da nema nikakvog, a pogotovo mirnog razlaza u BiH, nema dodatnih ni etničkih, ni bilo kakvih drugih podjela u BiH
Više informacija na – https://t.co/ugYAhx6MFC pic.twitter.com/sNo3DYWbHV
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) May 25, 2022
“I Dodik i svi drugi treba da znaju da nema nikakvog, a pogotovo mirnog razlaza u BiH, nema dodatnih ni etničkih, ni bilo kakvih drugih podjela u BiH”.
Vjeruje da će NATO pružiti potrebnu potporu i sačuvati mir u BiH, pogotovo jer se čini da Rusija neće glasati za nastavak misije Althea.