Predsjedavajući predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik rekao je danas da je američki državni tajnik Antony Blinken u pismu članovima predsjedništva jasno stavio do znanja da nema govora o “Dejtonu dva”, za koji su bošnjački političari smatrali da će ga neko nametnuti BiH.
“Rečeno je da SAD ili Zapad neće ništa promijeniti, ali da bi to trebali učiniti čelnici u Bosni i Hercegovini, što je i logično”, rekao je Dodik.
Procijenio je da je bošnjačka strana “dobila po nosu” jer iluzivno očekuje da neko u Bosni i Hercegovini učini nešto za njih.
“Pozivam ih da se izjasne i postignu održiv sporazum koji je u interesu svih, a ne da pokušavaju predstaviti situaciju što je moguće gore odgađanjem rješenja problema”, rekao je Dodik.
Naglasio je da u Bosni i Hercegovini nema šanse da se nešto promijeni na račun Republike Srpske i da ne postoji mogućnost prenošenja nadležnosti na nivo Bosne i Hercegovine.
“Tema je – kako vratiti ukradene nadležnosti RS. Problem u FBiH rješava se preko Republike Srpske, što je neprihvatljivo “, rekao je Dodik.
Podsjetio je da Srpska ima stav o rješavanju pitanja “Sejdić-Finci”, što znači da bi se trebali dogovoriti u FBiH.
“Tada smo to jednostavno primijetili. Jednom kada se dogovore kako birati bošnjačkog i hrvatskog člana predsjedništva, vidjet ćemo što treba promijeniti u zakonu o izborima u Bosni i Hercegovini”, zaključio je Dodik.
U pismu predsjedništvu Bosne i Hercegovine, američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da je Daetonski sporazum postavio čvrste temelje za izgradnju Bosne i Hercegovine, te napomenuo kako se raduje saradnji s vlastima u BiH kako bi “produbili partnerstvo i potraga za zajedničkim interesima.”
“Znam da u Bosni i Hercegovini postoje ljudi koji umjesto na hitnost pozivaju na strpljenje, uključujući one koji vjeruju da SAD i europski partneri pripremaju Dejton 2 za temeljnu promjenu u podjeli moći predviđenu Dejtonskim mirovnim sporazumom. Već smo vidjeli neuspjeh reformskih pokušaja u Bosni i Hercegovini, jer se pokušalo učiniti previše odjednom”, upozorio je Blinken.
U pismu je rekao da Sjedinjene Države vjeruju da bi se trebale usredotočiti na uvođenje ograničenih, ali značajnih ustavnih, izbornih, ekonomskih i vladinih reformi kako bi se osigurala prava svih građana u izbornom procesu i poboljšao integritet pravosuđa, smanjila korupcija i poboljšala ekonomija, gospodarski oporavak i vraćanje povjerenja građana.