Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik govorio je o aktualnostima u vezi s aferom “Ikona” i najnovijim porukama ukrajinskog Ministarstva vanjskih poslova. Dodik je pozvao ukrajinskog ministra da “prestane da se igra države i Twitter diplomatije”.
Dodik poziva ministra Dmitra Kuleba da se pridržava međunarodnog zakona i konvencija navedenih u priopćenjima.
“Kao doktoru pravnih nauka i ministru vanjskih poslova trebalo bi da mu bude poznato osnovno pravno načelo da dokazivati mora onaj koji nešto tvrdi, a ne onaj koji nešto pobija. Takođe, trebalo bi da mu budu poznate i brojne konvencije koje se tiču zaštite nacionalnih, historijskih i kulturnih dobara i zabrani njihovog otuđivanja, kao što je na primjer UNESCO-va Konvencije o mjerama za zabranu i sprečavanje nedozvoljenog uvoza, izvoza i prenosa svojine kulturnih dobara iz 1970. godine”, ističe se u saopštenju iz Dodikovog kabineta.
Uz to, Kuleba je optužen za laži, a ukrajinska strana pozvana je da pruži sve valjane dokaze u skladu s Operativnim smjernicama o primjeni Konvencije i da se službeno izjasni ako nema materijalnih dokaza koji bi potkrijepili njegove tvrdnje.
U izjavi, Dodikov kabinet zatražio je od ukrajinskog veleposlanstva u Sarajevu 23. decembra prošle godine da pruži sve relevantne informacije kako bi se konačno “stavila tačka” na ovaj “isfabrikovani problem”, kao i pružanje tačnih i objektivnih informacija javnosti. U vezi s navodima da je predmetna ikona u vlasništvu Ukrajine.
“Iz kabineta je eskplicitno zatraženo da Ambasada Ukrajine dostavi sve pravno valjane činjenice i dokaze kojima se potvrđuje da eventualno vlasništvo nad ikonom pripada Ukrajini, kao i sve dokaze koji potvrđuju navode da je predmetna ikona otuđena, uključujući informacije o načinu otuđivanja, vremenu, mjestu i vlasniku”, navodi se u saopštenju.
Kabinet je naglasio da ukrajinsko veleposlanstvo do sada nije pružilo tražene informacije.
“Temeljenje optužbi na pogrešno protumačenim medijskim napisima, a zatim objavljivanje laži i optužbi odraz je amaterizma i nedostatka osnovnih znanja iz prava, međunarodnih odnosa i diplomacije”, navodi se u priopćenju.
U izjavi se također napominje da niti jedna međunarodna institucija, čak ni Interpol, o čijoj se upletenosti najviše špekulira, nije potvrdila da se dotična ikona nalazi na popisu otuđene kulturne baštine koju polaže Ukrajina ili bilo koja druga zemlja.
“Prošlog mjeseca izrađene su razne teorije, spekuliralo se o podrijetlu ikone, protiv Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH podignute su brojne optužbe bez ikakvih argumenata, dokaza koji su pokazali da se radi o ukradenoj ikoni te da je ista dio ‘nestale’ historijske i kulturne baštine, koju potražuje Ukrajina”, naglašava se u saopštenju.
Kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH još je jednom pozvao ukrajinsku stranu da se “suzdrži od iznošenja neprovjerljivih i nekredibilnih informacija, kao i lažnih izvještaja, jer na taj način podrivaju vjerodostojnost institucija koje predstavljaju, obmanjujući javnost i građane i nanose ogromnu štetu bilateralnim odnosima.