Savjetnik člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Radovan Kovačević rekao je Srni da se sadržaj rezolucije koju je danas usvojio Bundestag pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti” nikako ne može nazvati podrška Bosni i Hercegovini, ali podrška jednom narodu u Bosni i Hercegovini – Bošnjacima.
Prema njegovim riječima, potpora definitivno nije favoriziranje jedne od tri strane u BiH, a jedina prava podrška bilo koje strane zemlje, a pogotovo tako ozbiljne kao što je Njemačka, bila bi isključivo podrška i poziv na dijalog i dogovor ključnih unutrašnjih faktora u BiH, a to su tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
– Sve osim toga znači samo to da Srbi i Hrvati, čija prava su već uveliko ugrožena, imajući u vidu ono što piše da su naša prava u Dejtonskom mirovnom sporazumu, treba konstantno da prihvataju tu situaciju da im se prava oduzimaju, a da bošnjački narod treba stalno da dobija poruke podrške za njihove nerealne želje i ambicije koje treba da znače da samo oni u BiH imaju pravo – rekao je Kovačević.
Kazao je da to definitivno nije podrška BiH i na koji način neće doprinijeti poboljšanju ambijenta u BiH, već suprotno.
Kovačević je istakao da EUFOR, odnosno misija “Altea”, imaju podršku srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i Republike Srpske, ali isključivo kao misija koja treba da pomaže u očuvanju mira u BiH.
– S obzirom na to da mir u BiH ni na koji način nije ugrožen, iluzorno je slanje bilo kakvih novih vojnika, bez obzira na to iz koje zemlje oni dolaze – rekao je Kovačević.
On je istakao da postoji opravdana bojazan srpskog stanovništva na prisustvo njemačkih trupa na teritoriji na kojoj Srbi žive, uzimajući u obzir istorijski kontekst.
– Treba spomenuti da nemamo nikakav uticaj na to na koji će način EU odrediti raspored formacija EUFOR u BiH – rekao je Kovačević.
Bundestag je danas usvojio rezoluciju “Podrška BiH na putu u bolju budućnost” kojom se od njemačke Vlade traži da se u EU založi za “sankcije protiv onih koji potkopavaju teritorijalnu integritet i ustavni poredak BiH”. Bundestag je dao zeleno svjetlo i da NJemačka u BiH u okviru misije EUFOR-a “Altea” uputi do 50 vojnika.