Džaferović na kraju mandata: Obilježen ozbiljnim iskušenjima koja nisu uobičajena, morali smo braniti…

“Četverogodišnji mandat Predsjedništva Bosne i Hercegovine obilježen je teškim nedaćama koje nisu svojstvene svim mandatima Predsjedništva, poput zastoja institucija, pandemije, migrantske krize i nasrtaja na ustavno-pravni poredak BiH i institucija BiH”, rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

“Bio je to jedan mandat u kojem su se morale braniti elementarne stvari, i ako ćemo ga cijeniti po tome, onda je bio uspješan. Bosna i Hercegovina i vrijednosti na kojima je ona utemeljena su odbranjene”, rekao je Džaferović.

Jedna od stvari koja predstavlja napredak, ističe Džaferović, je preporuka Europske komisije da Bosna i Hercegovina dobije status kandidata za članstvo u EU.

“Do tada Bosna i Hercegovina nikad nije dobila takvu vrstu preporuke. Dobila je mišljenje o kandidatskom statusu, o potrebi ispunjavanja svih 14 prioriteta. Po prvi put u junu ove godine zasjedalo je Evropsko vijeće i zatražilo od Evropske komisije da se izvrši procjena stepena obavljenih reformi u Bosni i Hercegovini i da se preporuči od strane EK kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu. Tu vijest nam je donijela i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prilikom prošlosedmične posjete BiH”, podsjetio je Džaferović.

Što se tiče prijedloga za kandidatski status BiH, Džaferović kaže da je to bezuvjetan prijedlog.

“Od nas se ne traže nikakvi uslovi da bismo dobili kandidatski status. Preporučen je bezuslovan kandidatski status i nadam se da će Evropsko vijeće donijeti tu odluku u decembru. Kazano je da se od Bosne i Hercegovine očekuje, nisu to uvjeti, nego se očekuje da se u ovo vrijeme, od momenta preporuke do momenta odluke Evropskog vijeća, pokuša nešto uraditi na nekih osam područja”, naveo je Džaferović, te poručio da vjeruje da će Bosna i Hercegovina dobiti kandidatski status za članstvo u EU.

“Na nama je u Bosni i Hercegovini da to uradimo, prije svega na Vijeću ministara BiH, i na Predsjedništvu BiH. Ne vjerujem da će državni parlament zasjedati u tom periodu, ali bilo bi dobro da i državni parlament uradi sve ono što može. Dok ne dođe novi saziv parlamenta, djeluje stari saziv, dakle postoji jedan kontinuitet u funkcioniranju institucija BiH i to bi trebalo maksimalno da se iskoristi”, naglasio je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Na pitanje koliko se izvješće visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta Vijeću sigurnosti UN-a može razlikovati od dosadašnjih izvješća njegovih prethodnika, Džaferović smatra da “nema razloga da se Schmidtovo izvješće jedinstveno razlikuje od svih dosadašnjih izvješća”.

“Vidim da ima nekih nekih razlika sa kojima se i ja ne slažem ali ja i dalje stojim kod toga da je visoki predstavnik jako potreban Bosni i Hercegovini, da je on dio Dejtonskog mirovnog sporazuma i tu za mene nikad nije bilo dileme. Nikada nisam neke postupke ili poteze visokog predstavnika, sa kojima se lično ne slažem, dovodio u vezu sa generalnom pozicijom Ureda visokog predstavnika, odnosno OHR-a u BiH. On je potreban Bosni i Hercegovini. On je napravio historijska postignuća kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, i OHR i Vijeće za implementaciju mira, i tako stvari stoje i kada je u pitanju ovaj izvještaj visokog predstavnika Vijeću sigurnosti Ujedinjenih Nacija”, istakao je Džaferović, te dodao:

“Nikada mi nećemo rušiti poziciju OHR-a. Čuvaćemo koliko god možemo njen kredibilitet, bez obzira da li se slagali ili ne slagali s nekim konkretnim potezima, ali ćemo uvijek otvoreno ukazati na neke stvari sa kojima se ne slažemo. To je jednostavno politika koju vodim i ja i moja politička stranka.”

Govoreći o misiji EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini, Džaferović je izrazio nadu da će biti usvojena rezolucija o produženju mandata ove misije sa, kako je istaknuo, istim izvršnim ovlaštenjima kakva ima danas”.

Ukoliko se ne produži mandat misije Althea u Bosni i Hercegovini, Džaferović podsjeća na ulogu NATO-a prema Daytonskom mirovnom sporazumu.

“NATO je dužan da štiti mir, da štiti stabilnost Bosne i Hercegovine i da štiti Dejtonski mirovni sporazum”, kazao je, između ostalog, predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, u intervjuu BHT1.