Džaferović na sastanku sa Schmidtom kritikovao nametnute izmjene Ustava FBiH: Evo šta mu je rekao

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović primio je u posjetu visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta.

Razgovarano je o amandmanima na Ustav Federacije BiH i izbornom zakonu koje je usvojio visoki predstavnik.

Predsjedavajući Džaferović je kazao da su navedeni amandmani u skladu sa zahtjevima jedne političke stranke za izmjenama Ustava i izbornog zakonodavstva FBiH.

Predsjedavajući Džaferović je rekao da visoki predstavnik prema Dejtonskom mirovnom sporazumu ima ovlasti da mijenja entitetske zakone i ustave, ali ima zamjerke na sadržaj navedenih izmjena, jer nisu u skladu s presudom Ustavnog suda o ustavnosti naroda na cijelom teritoriju BiH, niti s načelima presuda Europskog suda za ljudska prava.

Također je istakao da je prema navedenim amandmanima naglašena asimetrija između dva entiteta, u pogledu zaštite prava konstitutivnih naroda, zastupljenosti i načina odlučivanja.

Džaferović je istaknuo da konstitutivni narodi moraju imati ista prava u oba entiteta, što nije zajamčeno Schmitovim amandmanima, jer konstitutivni narodi imaju jedan status u Federaciji, a drugi u entitetu RS.

Džaferović je istakao da potpredsjednici entiteta RS, za razliku od Federacije, nemaju nikakav utjecaj na proces formiranja vlasti i sudije Ustavnog suda ovog entiteta.

Osim toga, OHR je propisao da u Federaciji BiH premijer i potpredsjednik ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda, ali to nije učinio u entitetu RS, gdje predsjednik i premijer entiteta mogu biti iz istog naroda, a gdje Bošnjaci i Hrvati nemaju nikakav utjecaj na izvršnu i zakonodavnu vlast, kao što imaju svi narodi u FBiH.

Džaferović je rekao da je OHR neophodan za funkcioniranje BiH, sve dok je Dejtonski sporazum na snazi, ali da visoki predstavnik, da bi zadržao svoj kredibilitet, mora raditi u interesu države BiH i svih naroda i građana.

Razgovarano je o budućnosti Bosne i Hercegovine, očuvanju stabilnosti i mira, temeljenog na Dejtonskom sporazumu i 27 godina njegove provedbe.

Razgovarano je o europskom putu Bosne i Hercegovine, u kontekstu Izvješća Europske komisije o napretku Bosne i Hercegovine.