Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović na današnjem sastanku Vijeća sigurnosti UN-a govorio je o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Na početku svog govora ocijenio je da se stanje u zemlji značajno popravilo od završetka rata.
“Od vremena kraja rata, u skladu s Dejtonskim sporazumom i podrškom međunarodne zajednice, napravili smo ogromne reformske korake. Dejtonom je previđeno formiranje dodatnih državnih institucija. Provodeći ovu odredbu Ustava mi smo formirali jedinstvenu vojsku, jedinstvenu obavještajnu službu, državni porezni sistem i pravosuđe kojima se osnažio mir i kojima država nezavisno funkcioniše”, naveo je.
Džaferovič je kazao da su reforme koristile svim građanima, koje su, prema njegovim riječima, provedene uz suglasnost političkih predstavnika svih naroda oba entiteta.
Napomenuo je da te reforme podržava i Vijeće sigurnosti UN-a te je istaknuo da se one sada pokušavaju urušiti.
“Sada se nastoji sve ovo srušiti. Vlasti entiteta Republika Srpska prijete da će jednostrano rasformirati ove institucije i u proceduru su poslale konkretne zakone u tom cilju”, ukazao je i dodao da se time ugrožava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
Prema Džaferovićevim riječima, secesionističke aktivnosti potkopavaju Daytonski sporazum. Stoga je pozvao na kontinuiranu predanost, kako je rekao, međunarodnoj zajednici, ističući da se to do sada pokazalo učinkovitim.
“Da bi se stanje normaliziralo potrebno je poništiti sve neustavne zakone i zaključke Narodne skupštine Republike Srpske iz 10. decembra 2021. Potrebno je deblokirati rad državnih institucija”, ukazao je.
Rekao je da su politički lideri iz RS-a, pod pritiskom međunarodne zajednice, počeli dolaziti na sastanke državnih institucija, ali su odbili raditi punim kapacitetom. Smatra da je riječ o ublaženoj blokadi.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine pozvao je da Bosna i Hercegovina dobije status članstva u Europskoj uniji, navodeći da će to stabilizirati situaciju u zemlji i time podržati nastavak reformi.
Naglasio je da postoji zabrinutost zbog naoružavanja Srbije i stajališta Hrvatske po pitanju izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Džaferović je pozvao Vijeće sigurnosti UN-a da produži misiju EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, rekavši da je to “mehanizam za odvraćanje trendova koji ugrožavaju mir”.