Efendić: Skaka nije zaslužio takav odnos i takvo ponižavanje, uradio je puno za Sarajevo

Semir Efendić, predsjednik Stranke za BiH i načelnik Općine Novi Grad, gostovao je u Polis emisiji TVSA i osvrnuo se, između ostalog, na dosadašnja hapšenja nekih istaknutih političara u Sarajevu.

Efendić je rekao da želi da hapšenja budu dokaz da pravna država živi i funkcionira, ali nije siguran kakva je situacija zbog načina i kampanjskog pristupa ovim procesima.

“Mislim da bi bilo u redu da se riješio slučaj Memić, pa da se time pokaže da je pravosuđe postalo efikasno. Sada imamo jednu pravosudnu akciju, koja traje nekoliko dana i koja se indikativno dešava nakon promjene vlasti, a u suštini to ne bi trebalo da ima nikakve veze, barem teoretski u našoj državi ta pravosudna vlast i izvršna vlast ne bi smjele da imaju ikakve veze. Ali očito je da to nisu događaji koji su nepovezani i zbog toga se na neki način može reći da se ipak vidi neka vrsta političke konekcije”, kazao je Efendić.

Rekao je da je pravosuđe pogrešno postavljeno, da je VSTV imenovala suce i tužitelje, da to nije slučaj nigdje u svijetu i da bi to trebao biti poseban proces.

“Vrlo često imamo spektakularna hapšenja, ali u konačnici kada dođe do kraja kada prođu sudski procesi rijetko imamo osuđujuće presude. Posebno sam razočaran današnjim scenama kada je u pitanju bivši gradonačelnik Sarajeva. Mislim da ni na koji način nije zaslužio takav odnos, takvo ponižavanje”, rekao je Efendić.

Nakon toga, kada je Skaka u srijedu sa lisicama na rukama priveden u Tužilaštvo KS, saopštio je da se to odnosi na hapšenje Abdulaha Skake.

“Čovjek je došao iz Azije na poziv Tužilaštva i onda ga u lisicima privode. To je čovjek koji je uradio puno za Sarajevo. Ja lično smatram da je kao gradonačelnik bio jako efikasan, daleko efikasniji od svih njegovih prethodnika, pa i ovih koji su došli poslije”, kazao je Efendić.

Pojasnio je da postoji šuma statuta i zakona i da je jako teško sve napraviti i ispoštovati sve procedure, da su proceduralna pogreška i namjera počinjenja kaznenog djela dvije različite stvari.

“Ja vidim da je to vrsta medijske kampanje koja ima za cilj proizvesti neki efekat u našem narodu, da se ljudi vodaju u lisicima, da se vidi da je pravna država proradila, ali mislim da je naše pravosuđe podložno raznim utjecajima”, rekao je Efendić o eventualnoj političkoj motivaciji.

Naglasio je da je pravosuđe posebno osjetljivo na utjecaj obavještajnih službi susjednih zemalja, a za vrijeme vladavine Milana Tegeltije u Sarajevo su postavljani tužitelji, uglavnom iz Istočnog Sarajeva.