Escobar: Američke sankcije na Balkanu zbog korupcije

“Željeli bismo da vidimo brz napredak u daljem procesu postizanja pravno obavezujućeg sporazuma”, rekao je u Beogradu specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.

Naveo je da sve što je dogovoreno u dosadašnjem dijalogu treba i bit će implementirano, u sklopu procesa koji bi se trebao odvijati paralelno s pregovorima o pravno obvezujućem sporazumu.

“I to se odnosi na obje strane”, poručio je Lajčak nakon niza susreta u Beogradu gdje boravi sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijelom Eskobarom.

Escobar je naveo da je američki stav da sve ono što je dogovoreno u dijalogu treba da se sprovede. Na pitanje o Zajednici srpskih opština na Kosovu, dogovorenoj u dijalogu u Bruxellesu, rekao je da su u tom procesu uključene dvije strane.

“Nemamo viziju kako to treba da se realizuje u stvarnosti. Ali svaki dogovor koji međusobno postignu mi ćemo podržati finansijski, politički i tehnički”, poručio je Eskobar.

Ustavni sud Kosova je decembra 2015. godine utvrdio da principi za stvaranje ZSO nisu u potpunosti usklađeni sa duhom Ustava. Sporno je to što se ZSO ne zasniva na multietničnosti, već okuplja opštine u kojoj je većinska jedna etnička zajednica.

Lajčak je podsjetio da je dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine vezan uz europske integracije Srbije i Kosova.

“Obje strane znaju šta je njihov spisak obaveza koje nisu ispunjene i naš razgovor i u Beogradu i u Prištini se ticao tih neispunjenih obaveza”, naveo je specijalni predstavnik EU.

On je pozdravio posvećenost Srbije dijalogu.

Srbija i Kosovo predvode proces normalizacije odnosa pod okriljem Europske unije. Uvjet za napredak ovih zemalja prema članstvu u EU je postizanje pravno obavezujućeg sporazuma.

Upitan jesu li sankcije uvedene skupini Srba sa sjevera Kosova i je li to stvar rasprave, Eckobar je rekao da se sankcije na zapadnom Balkanu odnose na korupciju i da su njihovi sastanci usmjereni na dijalog.

Lajčak i Eskobar su se tokom dvodnevne posjete sreli se sa visokim zvaničnicima Srbije, među kojima su bili predsjednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić.

Lakčak je naveo da vjeruje da će njihova zajednička posjeta prenijeti značajnu poruku transatlantskog jedinstva o Zapadnom Balakanu i demonstraciju američke podrške dijalogu kojim posreduje EU.

Njih dvojica su u Beogradu razgovarali i sa predstavnicima opozicije i civilnog društva.

Govoreći o značaju civilnog društva, Lajčak je rekao da ono igra sa važnu ulogu u stvaranju ambijenta za pomirenje.