Escobar u Senatu: U BiH su problem politička kriza i endemska korupcija

Danas je u američkom Senatu održano saslušanje o Zapadnom Balkanu, s posebnim naglaskom na potporu SAD-a miru i prosperitetu u regiji.

Prvi se obratio Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i posebni izaslanik za region.

– Predsjedavajući Shaheen, rangirani članu Johnson, cijenjeni članovi pododbora, hvala vam što ste me pozvali da razgovaramo o angažmanu na zapadnom Balkanu. Evropa kao slobodna, cijela, prosperitetna i u miru ostaje u vitalnom interesu Sjedinjenih Država i u srži naše politike. Zapadni Balkan je ključan za ovu viziju, iako njegov potencijal ostaje neispunjen. Bajdenova administracija prepoznaje ovaj izazov i ostaje privržena ovom regionu, što jeste historijski, politički, kulturno i geografski nedjeljivi dio Evrope.

Nastavljamo jačati ekonomske veze Amerike s regijom

Naš dugogodišnji diplomatski angažman podupire punu integraciju zapadnog Balkana u euroatlantske strukture. Jači Balkan, integriran u jaču Europu, čini snažnije transatlantsko partnerstvo.

U tu svrhu, Sjedinjene Države nastavljaju produbljivati ​​naša dugogodišnja partnerstva u regiji. Samo u proteklih nekoliko mjeseci proslavili smo 140 godina diplomatskih odnosa sa Srbijom i održali prve bilateralne odbrambene konzultacije u pet godina. Uvelike smo se oslanjali na naše partnere na Kosovu, u Albaniji i Sjevernoj Makedoniji kada je bilo potrebno za privremeni smještaj tisuća evakuiranih u Afganistanu.

Također nastavljamo da gradimo ekonomske veze Amerike sa regionom. Prošle godine smo pokrenuli inauguralni ekonomski dijalog SAD i Crne Gore, ojačali evropsku energetsku sigurnost kroz projekte u Albaniji i Hrvatskoj i proslavili značajne investicije američkih firmi u Srbiji. Naši partneri na zapadnom Balkanu su spremni za bližu integraciju sa jedinstvenom EU tržištu, a mi ih nastavljamo podržavati. Regionalne inicijative kao što je EU Common Regional Tržište, Otvoreni Balkan i Zelena agenda pokazuju da dublja ekonomska integracija i saradnja je neophodna za održivi rast i članstvo u EU.

Bilo je nazadovanja

Postoje ogromne mogućnosti za američka preduzeća i nastavljamo poticati zemlje na jačanje vladavine prava, borbu protiv korupcije i povećanje transparentnosti kako bismo proširili mogućnosti ulaganja. Potrebne reforme povećat će prosperitet, dati prioritet održivim ulaganjima i čistoj energiji te zaustaviti odljev mozgova. Također će smanjiti politički motivirana ulaganja vanjskih aktera i postaviti temelje za dobrosusjedske odnose i stabilno upravljanje.

Pokazatelji napretka prema europskim integracijama na zapadnom Balkanu uključuju dublju regionalnu suradnju i sve veći demokratski i ekonomski razvoj. U nekim zemljama regije vidjeli smo ozbiljne napore za jačanje demokratskih institucija i borbu protiv korupcije.

To nije slučaj u svim zemljama zapadnog Balkana i bilo je nazadovanja. U Bosni i Hercegovini politička kriza i endemska korupcija štete njezinim građanima i prijete regionalnoj stabilnosti, njenom euroatlantskom putu i napretku postignutom od Daytonskog mirovnog sporazuma.

Uvedene sankcije

Sjeverna Makedonija i Albanija napravile su značajne reforme i žrtve, a obje zemlje zaslužuju da napreduju u procesu pridruživanja. Zamah naprijed bio bi važan dokaz za cijeli region da teški kompromisi omogućavaju bolju budućnost.

S druge strane, naše upozorenje akterima u regionu koji se bave korumpiranim, destabilizirajućim ili antidemokratskim ponašanjem je jasno: bit će posljedica. U decembru smo koristili Magnitski sankcije protiv organizovane kriminalne grupe koja djeluje u regionu. U januaru je Ministarstvo trezora sankcionisalo Milorada Dodika zbog njegovog koruptivnog i destabilizirajućeg ponašanja i televizijsku stanicu pod njegovom kontrolom koristeći nova ovlaštenja za sankcije na zapadnom Balkanu.

State Department je također nametnuo vizna ograničenja prema našim vlastima iz Odjeljka 7031(c) protiv korumpiranih službenika u Bosni i Hercegovini. Sjedinjene Države će nastaviti koristiti sve raspoložive alate kako bi pozvale na odgovornost one koji blokiraju napredak regije radi vlastite finansijske ili političke dobiti.

Ključni problem u BiH je korupcija

Od zemalja zapadnog Balkana, četiri su saveznice u NATO-u i sve dijele strateški cilj dublje integracije Zapada kao aspirantice za članstvo u EU ili su članice EU. Naš posao nije završen. Kontinuirano vodstvo SAD-a, uključujući ovdje u Senatu, i dalje je ključno za dovršetak transformacije zapadnog Balkana u jače saveznike, transatlantske partnere i doprinose globalnom miru i prosperitetu, koji

Nastavljamo da naglašavamo potrebu za potpuno potvrđenim spiskom ambasadora na tapadnom Balkanu, posebno našeg kandidata u Srbiji, koji još uvijek čeka potvrdu od Senata. Nastavit ću da radim sa Kongresom na ovom pitanju – zaključio je Eskobar u svom izlaganju.

Odgovarajući na pitanja, dodao je kako Sjedinjene Države snažno podupiru otvoreni Balkan. Osvrnuo se i na sankcije Miloradu Dodiku i ponovio da se sankcije odnose isključivo na njega, a ne na ljude koji žive u Republici Srpskoj. Dodao je da je najveći problem u našoj zemlji korupcija.