Diplomati u Europskoj uniji trenutačno gledaju na brzo uvođenje ciljanih sankcija – uključujući i blokiranje Swiftovih podataka.
Visoki predstavnik Christian Schmidt također može suspendirati lidera SNSD-a Milorada Dodika, kao i organizaciju Republika Srpska, kako bi spriječio preduzimanje koraka za proglašenje nezavisnosti – piše Adelheid Wolf u austrijskom listu Der Standard, prenosi politicki.ba.
Ovrćući se na jučerašnji Dodikov performans u Predsjedništvu BiH, kada je napustio sjednicu, ona ističe da se ubrzano topi podrška koju je politički lider bosanskih Srba imao među nekim državama EU, posebno Hrvatskoj i Mađarskoj.
– Diplomate danima upozoravaju da će i Rusija priznati Republiku Srpsku kao nezavisnu državu, te da da bi Dodik situaciju u Ukrajini mogao iskoristiti za svoj projekat secesije.
Dodik je posljednjih dana govorio o “histeriji zapadnih partnera” o odnosima s Rusijom i Ukrajinom.
– Nisam ni na strani Ukrajine ni na strani Rusije, ali sada je jasno zašto su pokušali prodati oružje Ukrajini 2014. godine – objasnio je on.
Der Standard je također napisao da su dva bivša visoka predstavnika, Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko, u svojim pismima pozvali NATO i EU da odlučno djeluju u BiH.
S druge strane, Handelsblatt je naveo da se Koalicija “spaja u percepciji da su Zapadni Balkan, a posebno prijetnje BiH Putinovim napadima, iz geopolitičkih razloga i da se moraju što prije pridružiti EU”.
Blokiranje prijema novih članova na rubu je da postane prošlost.
U zajedničkoj izjavi Eve Fischer, Christopher Herwatz i Anis Mičijević izvještavaju da su “nakon ruskog napada na Ukrajinu, zagovornici proširenja EU vidjeli priliku za dublje pregovore s postojećim kandidatima.” Neke zemlje zapadnog Balkana godinama se bore da postanu članice međunarodne zajednice, rekli su.
Citiraju i brojne zvaničnike iz EU i regiona koji upozoravaju da su se okolnosti bitno promijenile, da Putin ne odustaje od destabiliziranja Evrope i Zapada općenito, te da se mora djelovati.
– Zapadni Balkan mogao bi biti sljedeća meta ruskog predsjednika Vladimira Putina. Pored Srbije, koja je već veoma proruski orijentirana, posebno se radi o Bosni i Hercegovini, najkrhkijoj državi zapadnog Balkana.Tamo Moskva podržava političare koji dodatno ugrožavaju ionako poljuljanu stabilnost zemlje, poput Milorada Dodika, člana tročlanog Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koji se zalaže za otcjepljenje Republike Srpske.
Područje naseljeno pretežno srpskim stanovništvom jedna je od dvije sastavnice države Bosne i Hercegovine, uz Federaciju Bosne i Hercegovine, a po površini zauzima oko polovinu BiH. U Bosni i Hercegovini sebe vide iza Ukrajine kao drugu frontu moguće konfrontacije sa Rusijom – upozorava europarlamentarac Zelenih Romeo Franz.
Dodikov najveći saveznik je Putin. EU mora razumjeti ovu povezanost i odmah djelovati, napisao je na Twitteru.