Europski parlamentarac Grošelj o sankcijama Dodiku: Čim mu nestane argumenata govori da je to “direktni napad na Srbe, entitet Republika Srpska i srpski narod”

Evropski parlamentarac iz Slovenije Klemen Grošelj koji je član stranke Obnovimo Evropu prokomentarisao je predstojeću sjednicu EU na kojoj će raspravljati o svojoj politici prema BiH i reakcijama secenionističkim i antidržavnim potezima političkih predstavnika iz RS-a na čijem čelu se nalazi Milorad Dodik.

On naglašava kako je najvažnije da se Evropski parlament aktivno uključi u traženju rješenja za BiH.

– Nadamo se da ćemo na sljedećoj plenarnoj sjednici na dnevnom redu imati i situaciju u BiH. Glavni cilj je usvajanje rezolucije o BiH, koja će dati jasan signal svim institucijama EU o sljedećim potezima ka stabilizaciji situacije, te kako pokrenuti proces neophodnih reformi, koje bi omogućile BiH da nastavi put ka članstvu u EU, rekao je Grošelj.

Grošelj navodi kako nema dileme u pogledu uvođenja sankcija Miloradu Dodiku s obzirom da za njega, kako kaže, postoji skoro jednoglasna ocjena da je ključni faktor u izazivanju političke i sigurnosne krize u BiH.

– Ja sam na stajalištu da su sankcije neophodne da se zaustave ideje secesionizma i destabilizacija BiH, pa i cijelog regiona. Vrlo često kada nestane argumenata secesionističkim i destabilizirajućim politikama u BiH oni kažu da je to “direktni napad na Srbe, entitet Republika Srpska i srpski narod”, što svakako nije istina, rekao je on.

Grošelj tvrdi da je Evropski parlament blagonaklon integraciji srpskog naroda u EU.

– Znamo da je Zapadni Balkan dio Evrope i stoga je za nas jako bitno da se sve države i u njima živeći narodi uključe u EU shodno ispunjenim reformskim obavezama, koje moraju ispuniti države. Temeljna vrijednost EU je suživot, građansko uređenje zemalja, bez bilo kakvih podjela a najmanje po etničkim, vjerskim, rasnim ili bilo kakvim drugim principima. Ponovit ću opet, ako je cilj da ste dio EU to za šta se zalažu Dodik i Čović (Dragan Čović, lider HDZ, op.a.) i još neki političari u BiH je politika prošlosti. Ali ako vam je politički cilj neki drugi i on ne uključuje i protivi se ideji članstva BiH u EU, onda mislim da ta politika nije u interesu građana BiH, bili oni Srbi, Hrvati ili Bošnjaci, istakao je Grošelj u razgovoru za nap.ba.