Evropski investitori prate sankcije SAD, ne žele nikakvu saradnju s Dodikom:

Teška politička situacija u Bosni i Hercegovini, čije državne institucije od jula 2021. blokiraju Milorad Dodik, vlast i opozicija u RS-u, dodatno zakomplicirana jednostranim prijenosom nadležnosti s države na bosanskohercegovački entitet RS, ozbiljno ugrožava cjelokupnu ekonomsku situaciju u BiH.

Strani investitori već nekoliko mjeseci pozivaju vlasti na usvajanje institucionalnog proračuna, od kojih je posljednji usvojen 2020. godine.

Nakon što su Miloradu Dodiku i Alternativnoj televiziji 5. sijanuara uvedene sankcije od strane Sjedinjenih Državama zbog povezanosti s korupcijom, neke velike europske tvrtke pojačale su oprez investiranja.

U jednoj švicarskoj tvrtki s više od 500 poslovnica diljem svijeta, koja ima podružnicu u Sarajevu, izdane su vrlo jasne upute da se ne sarađuje s Dodikom i ATV-om. Švicarci su posljednjih mjeseci pratili političku situaciju u BiH i odlučili poslovati u skladu sa političkom situaciju koja je na snazi.

Usvajanje Nacrta zakona o VSTV-u RS u Narodnoj skupštini RS-a novi je alarm za strane investitore koji su svjesni da se radi o situaciji u kojoj je došlo do kršenja Poslovnika.

Takvu zabrinutost već je izrazio zamjenik talijanskog ministra vanjskih poslova Benedetto Della Vedov, koji boravi u službenom posjetu Bosni i Hercegovini.

“Odnosi između Bosne i Hercegovine i Italije su vrlo pozitivni. Kao partner Bosne i Hercegovine, naša zemlja je na drugom mjestu po izvozu. Naši poduzetnici i investitori također izražavaju zabrinutost zbog nekih događanja ovdje. Svi žele poslovati u sigurnoj zemlji u kojoj nema netransparentnosti i neizvjesnosti”, rekao je Dela Vedova.

Della Vedova je u razgovoru s Dodikom izrazila i zabrinutost Italije zbog situacije u Bosni i Hercegovini.

“Izrazili smo zabrinutost zbog odluka koje su donesene na teritoriji entiteta RS na temu prijenosa nadležnosti. Apsolutno smo pri stavu da sudstvo i tužilaštvo moraju ostati na državnom nivou. Dodiku smo potcrtali našu podršku visokom predstavniku za kojeg smatramo da je legitimno izabran. Također, poručili smo mu da koraci kakvi se poduzimaju mogu dovesti do dodatnih usložnjavanja odnosa, što rezultira ugrožavanjem mirovnog sporazuma, sve lošijom demografskom slikom, ali i sigurnosnim prijetnjama koje proizilaze iz ugorožavanja ustavnog poretka”, rekao je Della Vedova.

Nakon američkih sankcija, očekivalo se da će Europska unija uvesti neke sankcije Dodiku i Vladi RS-a, ali zbog različitog stava unutar EU-a neke zemlje koriste druge opcije koje su im na raspolaganju. I uglavnom će biti riječ o ekonomskim mjerama.

Ofenziva Njemačke, Nizozemske i njihovih zastupnika u Europskom parlamentu i Ujedinjenom Kraljevstvu vidljiva je u aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

Vijeće EU za vanjske poslove detaljno će raspravljati o svim aspektima situacije u BiH 21. februara, a očekuje se da će zauzeti službeni stav o aktivnostima Vlade RS-a Milorada Dodika na narušavanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.