Zastupnici Europskog parlamenta danas će raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini, gdje “rastuća separatistička retorika i djelovanje ugrožavaju stabilnost zemlje”.
Navedeno je to u priopćenju Europskog parlamenta prije sjednice.
“Politička situacija u Bosni i Hercegovini je sve više napeta, uz porast nacionalizma i separatizma koji i dalje ugrožavaju mir, stabilnost i integritet zemlje, uključujući funkcionisanje državnih institucija”, stoji u saopštenju.
U januaru je objavljeno da su SAD sankcionirale Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH, optužujući ga za korupciju i prijetnju stabilnosti zemlje.
“U izvještaju o provedbi Zajedničke vanjske i sigurnosne politike, usvojenom 17. februara 2022., zastupnici Evropskog parlamenta pozvali su EU da također uvede ciljane sankcije gospodinu Dodiku i njegovim saveznicima zbog njegovih koruptivnih aktivnosti, kontinuirane destabilizacije zemlje i podrivanja i suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Trenutno nisu na snazi nikakve sankcije EU”, navodi se.