Bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar izborila je i drugo finale na svom debiju na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti. Nakon 100 metara delfin, Pudar će se boriti u finalnoj utrci i u disciplini 200 metara delfin jer je u polufinalu zabilježila spektakularno četvrto vrijeme od svih takmičarki u polufinalima.
Lana Pudar i dalje oduševljava sve navijače u Bosni i Hercegovini. Nakon osmog mjesta na svijetu u konkurenciji na 100 metara delfin, mlada Mostarka uspjela je izboriti finale i u disciplini 200 metara delfin zahvaljujući odličnom nastupu u polufinalu.
Pudar je večeras zabilježila vrijeme 2.07,58 što je bilo dovoljno za fenomenalno drugo mjesto u svojoj utrci. Nastupila je u prvoj polufinalnoj utrci, a ukupno je imala četvrto vrijeme od svih takmičarki u oba polufinala.
Ispred mlade Mostarke, od svih učesnica oba polufinala, završile su samo Kanađanka Summer McIntosh i Amerikanke Hali Flickinger i Regan Smith.
Kao što smo već navikli, Pudar je ponovo bila ubjedljvio najmlađa učesnica prve polufinalne utrke. Najbliža njenim godinama bila je Australijanka Elizabeth Dekkers, koja je starija dvije godine od naše predstavnice.
Osim bosanskohercegovačke plivačice, u polufinalu su nastupile i Katinka Hosszu, Laura Stephens, Yufei Zhang, Hali Flickinger, Elizabeth Dekkers, Helena Bach i Chiho Miziguchi.
Pudar na Svjetskom prvenstvu nastupa u tri discipline. Nakon 100 i 200 metara delfin, maestralna bh. plivačica će nastupiti i na 50 metara delfin.
Finale konkurencije na 200 metara na rasporedu je sutra u 18.02 sati.