Europski parlament jučer je osudio secesionizam čelnika SNSD-a Milorada Dodika i pozvao Europsko vijeće da uvede sankcije čelniku SNSD-a i njegovim suradnicima, no posebnu pozornost javnosti u Bosni i Hercegovini izazvala je činjenica da su predstavnici HDZ-a Hrvatske glasali protiv sankcija.
Riječ je o amandmanu na godišnje izvješće Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta. Amandman su podnijeli zastupnici Pedro Marques, Tonino Picula i Thijs Reuten s 504 glasa za.
Zanimljivo, za to su glasali i predstavnici hrvatskog SDP-a, iako je predsjednik Zoran Milanović, koji dolazi iz ove stranke, nedavno izjavio da bi onaj ko uime Hrvatske glasa za sankcije protiv Milorada Dodika, za njega bio izdajnik.
Velika većina u Europskom parlamentu, uključujući zakonodavce SDP-a, podržala je amandman kojim se, između ostalog, traži da Europsko vijeće uvede ciljane sankcije Dodiku i njegovim kolegama u Republici Srpskoj zbog korupcije, nastavka destabilizacije i podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosna i Hercegovina.
Izaslanstvo HDZ-a u Europskom parlamentu ranije je odgovorilo priopćenjem u kojem se kritizira Piculov amandman.
“U ovim prelomnim trenucima za budućnost hrvatskog naroda u BiH, ali i budućnost cijele zemlje, potpuno je promašeno zaoštravanje retorike, skretanje pažnje s temeljnog pitanja izmjene izbornog zakona i pozivanje na sankcije, koje trebaju biti isključivo krajnja mjera”, naglašava se u saopćenju zastupnika HDZ-a u Evropskom parlamentu.
Zašto im je ovaj amandman neprihvatljiv za riječki list Novi pojasnio je i HDZ-ov eurozastupnik Karlo Ressler.
“Istina je da je većina EPP-a bila za, osim Slovenaca i Francuza te nekolicine Nijemaca. Ali, nije konstruktivno u ovom trenutku, dok traju pregovori o izmjeni izbornog zakonodavstva, pozivati na sankcije, čak to može postati kontraproduktivno za dogovor o onome što je za nas ključno, ravnopravnost Hrvata, i da oni mogu izabrati svoje legitimne predstavnike u BiH. Dolijevati ulje na vatru uopće nije mudro i odgovorno kada je jasno da se mora postići dogovor sva tri konstitutivna naroda. I hrvatska Vlada ima pristup za koji se mi zalažemo u Evropskom parlamentu”, ističe Ressler.
Upitan je je li Dodik hrvatski politički saveznik ili barem važan partner u ovoj konkretnoj situaciji.
“Mislim da svi razumiju da je potreban dogovor triju strana. Stoga zveckanje sankcijama nije korisno, ne pridonosi rješavanju problema koji je ne samo bitan Hrvatima, nego i za budućnost cijele BiH. Ponavljam, amandman je za nas bio deplasiran i promašen, pogotovo što se u njemu dvosmislenom formulacijom insinuira da i Hrvatska ima nekakvu agendu destabiliziranja BiH”, zaključuje Ressler.