Hrvatski predstavnik odgovorio Alkalaju: Schmidt zaslužuje podršku, a ne kritike

Predstavnik Hrvatske u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda komentirao je kritike ambasadora BiH Svena Alkalaja na račun odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona.

Hrvatska je pozdravila i odluku Vijeća sigurnosti o produženju EUFOR-ove misije Althea na današnjoj sjednici na kojoj je razmatrano Schmidtovo izvješće o stanju u Bosni i Hercegovini.

Predstavnik ove susjedne zemlje kazao je kako poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. No, kako je kazao, neke političke snage i dalje dovode u pitanje Dejtonski mirovni sporazum i žele djelovati po dominantnom principu.

Ponovio je kako Hrvatska podupire Schmidtovu odluku o nametanju izmjena Izbornog zakona u vezi s ovlastima u Donjem domu Federalnog parlamenta BiH u noći izbora 2. oktobra.

“Hrvatska podržava Schmidta koji je snažno doprinio stabilizaciji. Ovo se vidi u njegovoj odluci da na dan izbora donese odluku koja je pomogla da se ublaže poteškoće koje su bile na putu pravednog zastupanja”, ocijenio je.

Prema riječima hrvatskog predstavnika u Vijeću sigurnosti, na političarima je da nastave s izbornom reformom koja se temelji na načelu zakonskog zastupanja, kako bi se uklonile sve diskriminacije, kao i omogućile svima da bude kandidat na izborima. Ocijenio je da Alkalaj nije iznio ozbiljne optužbe samo na račun Schmidta, već i na račun Hrvatske, što je i bio razlog njegovog odgovora.

“U prošlosti i danas ono što vidimo u Bosni i Hercegovini jeste da se većina slaže da izborni sistem nije pravedan, da su etničke manjine uskraćena za demokratska prava te da se izbornim inžinjeringom krše prava konstitutivnih naroda. Kako su se pregovori političara strateški opstruirali, visoki predstavnik je mogao uraditi to da izbori budu legitimni. To je značilo samo da dopuni neka od pravila. Donio je odluku nezavisno i intervenisao je samo prema mandatu kada nacionalni mehanizmi nisu dali rezultat. Zato zaslužuje našu podršku, a ne kritike”, naglasio je.

Kako je rekao, Hrvatima u BiH u četvrtom mandatu Predsjedništva BiH uskraćena je pravna zastupljenost. Rekao je da Hrvati nisu izglasali Željka Komšića za kandidata za člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda.

Hrvatska se nada da visoki reprezentativac više neće morati stiskati. Njeni predstavnici su poručili da će nastaviti davati podršku Bosni i Hercegovini na putu ka Europskoj uniji.

Alkalaj je oštro kritikovao Schmidta zbog njegove odluke da nametne izmjene Izbornog zakona.

“Kako bilo koja država može da vrednuje ljude, živa ljudska bića, dajući im viši ili niži koeficijent, po kome bi trebao da ima viši ili niži nivo ljudskih prava? Odgovor je vrlo jednostavan, nema zemlje koja to može. To je posebno zabrinjavajuće, jer je visoki predstavnik u potpunosti uništio princip vladavine prava koji podrazumijeva jednakost svih pred zakonom, bez izuzetka”, konstatovao je Alkalaj.

Sjedinjene Američke Države još jednom podržavaju odluku visokog predstavnika da u izbornoj noći 2. oktobranametne izmjene Izbornog zakona. Njihovi predstavnici su napomenuli da je Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona u pogledu ovlaštenja u Domu naroda Federalnog parlamenta BiH.

“Bonske ovlasti su ključan alat za održanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Nametanje 2. oktobra bilo je neophodno da se spriječi kolaps FBiH. Visoki predstavnik ima ključnu ulogu”, ocijenio je predstavnik SAD-a.

Ruski predstavnik rekao je da Schmidtovo izvješće ne treba razmatrati, ali je rekao da je izvješće Republike Srpske izvješće koje “govori o stvarnim problemima”.

Upozorila je Zapad na posljedice ako nastavi s dosadašnjom politikom prema Bosni i Hercegovini.

“Žele se gurnuti u stranu organi vlasti koji se ne sviđaju Zapadu. Upozoravamo da takva kratkovida politika ima ozbiljne posljedice i pozivamo sa zaustavljanjem eksperimentisanja u nezavisnoj državi. Dajmo joj priliku da se samostalno razvija”, upozorila je.

Francuski predstavnik je ocijenio nepodnošljivim one koji pozivaju na raspad Bosne i Hercegovine.

“Zabrinuti smo zbog činjenice da podjele i tenzije jačaju. Ne može se tolerisati da neki lideri pozivaju na secesiju i dovede u pitanje jedinstvo države. Podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Ne želimo da se ikada više ponovo zločini. Osuđujemo veličanje ratnih zločina, kao i negiranje genocida”, naglasila je predstavnica Francuske u Vijeću sigurnosti UN-a.

Bilo je predviđeno da govori i ministrica vanjskih poslova Bisera Turković, no to se nije dogodilo. Razlog tome je što obraćanje putem video veze nije moguće. Pravilo je da svi govornici moraju biti prisutni na skupu.

Prema saznanju portala Klix.ba, Alkalaj se dvoumio treba li održati pripremljeni govor, jer je u njemu oštro kritikovan rad visokog predstavnika. Navodno se Alkalaj potom obratio američkom specijalnom izaslaniku za zapadni Balkan Gabrielu Escobaru koji mu je poručio da su oštre kritike neprihvatljive.