Italija je na rubu nove političke krize dok članovi koalicijske vlade propituju premijerov plan za ekonomski oporavak.
Premijer Giuseppe Conté na vlasti je od juna 2018., ali već je na čelu svoje druge vlade nakon što je politički spor u ljeto 2019. kulminirao novom koalicijom ljevičarske Demokratske stranke i Pokreta pet zvijezda, druge ljevičarske stranke, u vladi.
Posljednji poziv dovodi Contea bez političke pripadnosti protiv bivšeg premijera Mattea Renzija, koji je u septembru dao ostavku iz Demokratske stranke i osnovao vlastitu skupinu pod nazivom Italia Viva, koja podržava koaliciju i ima dva ministarska mjesta. Međutim, Renzi prijeti da će povući potporu sadašnje izvršne vlasti, tvrdeći da Contov plan za gospodarski oporavak nije dovoljno ambiciozan.
Europska unija dogovorila se da će koristiti financijska tržišta u potrazi za 750 milijardi eura, koja će biti uložena u 27 zemalja kako bi im pomogla da ožive svoja gospodarstva nakon pandemije koronavirusa.
Italija je jedan od glavnih korisnika tih sredstava i očekuje potpore i zajmove s niskim kamatama od oko 208 milijardi eura. Međutim, izazov je najbolje iskoristiti taj novac, jer Italija ima drugu po veličini hrpu javnog duga u EU i da se njezino gospodarstvo već borilo prije pandemije.
Stručnjaci poput Teneova Piccolija vjeruju da će spor “kulminirati kasnije ovoe sedmice kada Conte podnese vladi revidirani plan gospodarskog oporavka na odobrenje. Okidač za formalni početak krize mogao bi biti odbijanje dvojice talijanskih ministara Vive da prihvate plan. ”
Iako je Italia Viva samo mlađi partner vladajuće koalicije, brojke u parlamentu, posebno u Senatu, toliko su čvrste da bi ukidanje potpore moglo izazvati povjerenje premijeru”, dodao je.
Ignazio Corrao, neovisni talijanski europarlamentarac, rekao je u utorak za CNBC da će prijevremeni izbori vjerojatno biti spriječeni i da će on ili biti novi premijer ili se ponovno okupiti.