Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavom je potvrdio da je uvijek spreman pomoći i asistirati predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću kad god pregovori o Izbornoj reformi dođu u ćorsokak.
“Republika Srpska će dobiti demokratsku vlast na izborima, a postoji i varijanta održavanja samih izbora”, rekao je Dodik, ocijenivši da RS nije odgovorna za neuspjeh pregovora.
Dodikova prijetnja da će RS samostalno održati izbore ima za cilj dodatno pojačati pritisak Hrvatske na Brisel da otvori novu rundu pregovora, na način da se u Briselu stvori atmosfera za krizu koja bi se mogla pogoršati urušavanjem državnih institucija. U tom smislu, pritisak na Zagreb u Briselu mogao bi se pojaviti kao pokušaj stabilizacije, a ne ono što zapravo jest, saradnje s Dodikom na destabilizaciji BiH.
Izjava dolazi dok Zagreb pokušava premjestiti razgovore o Izbornoj reformi u Briselu, nakon što je nakon četiri kruga propao.
Ubrzo nakon propasti posljednje runde pregovora, čelnici država i vlada država članica EU pozvali su na brzu finalizaciju izborne reforme.
“Lideri u Bosni i Hercegovini treba da pokažu snažnu opredijeljenost za brzo finaliziranje ustavne i izborne reforme, vitalne za stabilnost i punu funkcionalnost zemlje, kao i da podrže sve druge prioritetne reforme navedene u Mišljenju Komisije za dobijanje statusa kandidata”, navodi se u usvojenim zaključima na samitu EU.
Na krilima toga Hrvatska pokušava pokrenuti novi krug pregovora u sjedištu EU izravnim lobiranjem u Briselu. Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je kako je Europa spremna dodatno angažirati na postizanju sporazuma, što je u skladu s porukama HDZ-a BiH da se nadaju nastavku pregovora u sljedećih deset godina.
“Na razgovore u Brisel treba pozvati predstavnike stranaka u BiH”, rekao je Zdenko Ćosić, zamjenik predsjednika HDZ-a BiH.
Članica HDZ-a Borjana Krishto također je rekla kako nioko ne može nagovoriti Brisel na takvu odluku, a EU će sama prosuditi.
Svi zastupnici HDZ-a BiH i visoki hrvatski dužnosnici tvrde da se izbori ne mogu održavati svaki dan dok se ne dogovori Izborna reforma, no čini se da te poruke nisu urodile plodom niti su dale rezultate, konkretne rezultate za otvaranje novog kruga pregovora. Pogotovo što su poruke europskih i američkih dužnosnika jasne – izbori se moraju održati.
Ovo nije prvi put da Dodik prijeti takvim korakom pomažući Čoviću, što je protuustavno jer niko osim Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine nema ovlasti raspisivati parlamentarne izbore ni u jednom dijelu zemlje.
U skladu s člankom 2.9. Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, CIK raspisuje izbore na svim razinama vlasti, ovjerava političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata i nezavisnih kandidata za sudjelovanje na svim razinama neposrednih izbora u Bosni i Hercegovini, utvrđuje i potvrđuje rezultate svih neposrednih i neizravnih izbora.
Republička komisija RS ima vrlo ograničene ovlasti. Donosi opće akte o razrješenju gradonačelnika i načelnika, vodi postupak razrješenja gradonačelnika i načelnika prije isteka mandata, nadzire postupak razrješenja i odgovoran je za zakonito provođenje tog postupka. Osim toga, Komisija RS pruža stručnu pomoć skupštini općine, odnosno gradu i tijelima nadležnim za provođenje postupka opoziva.