Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić uputio je pismo predsjednici njemačkog Bundestaga uoči današnje rasprave o stanju u Bosni i Hercegovini, u kojoj će njemački političari razgovarati i o općoj sigurnosti i političkoj situaciji.
Zastupnici njemačkog Bundestaga na današnjoj sjednici raspravljat će, između ostalog, o situaciji u Bosni i Hercegovini u sklopu rasprave koja će, prema najavama, trajati 40 minuta.
Osim rasprave o slanju vojnika, na istoj sjednici Bundestaga zastupnici će se izjasniti i o prijedlogu klubova SPD-a, Zelenih i FDP-a pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”. Tim povodom član Predsjedništva BiH uputio je pismo Bundestagu.
“U svojstvu člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda bas sve ljubazno želim zamoliti da 8. jula u Bundestagu usvojite rezoluciju ‘semafor-koalicije Pružiti podršku BiH na putu u bolju budućnost”, naveo je Komšić u pismu.
SPD, FDP i Zeleni kroz ovaj dokument će pozvati saveznu vladu da pruži veću podršku Bosni i Hercegovini.
“Vi znate da nacionalističke stranke u našoj zemji sebi ravnaju put i svim snagama se bori protiv evropske BiH. Za građane BiH, za moju zemlju, je ovaj zahtjev kao putokaz njemačke poltike prema BiH od najveće važnosti. Vi danas odlučujete o tome u kojem pravcu će moja zemlja dalje ići. Zato vas molim da prihvatite ovaj zahtjev i na taj način nas podržite na putu ka EU”, istakao je Komšić u pismu.
Član Predsjedništva istaknuo je da Bundestag time doprinosi jačanju vladavine prava, kao i borbi protiv nastavka etničkih podjela.