Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je na simpoziju “Euroatlantska perspektiva Bosne i Hercegovine” u organizaciji visokog predstavnika Christiana Schmidta da bi destabilizacija Bosne i Hercegovine mogla predstavljati opasnost ne samo za regiju već za cijelu Europu.
“Euroatlantska perspektiva ključni je vanjskopolitički prioritet države Bosne i Hercegovine. Prihvatanjem obaveza za realizacijom 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije o kandidatskom statusu BiH za članstvo u Evropskoj uniji i usvajanjem Programa reformi koji se tiče NATO integracije, BiH je trasirala svoj evroatlantski put”, rekao je Komšić.
Dodao je da će, ako ispunjenje preuzetih obaveza bude teklo očekivanom dinamikom, BiH zasigurno u budućnosti postati članica NATO-a i Europske unije. Također naglasio je da retrogradne politike nastoje blokadama zaustaviti realizaciju spomenutih ciljeva.
“Te blokade, kao što ste i sami rekli, nisu izraz političke mudrosti nego političke slabosti. Stoga smatram da je diplomatski odgovor na aktuelne blokade, koje se mogu odraziti na ukupnu euroatlantsku perspektivu i budućnost BiH, mora bit odlučan i nedvosmislen. Evropatlantska perspektiva BiH nije samo u interesu naše države nego u općem interesu mira i stabilnosti u čitavoj regiji pa i u cijeloj Evropi”, rekao je Komšić.
Komšić smatra da je zajednički politički interes Europske unije i Bosne i Hercegovine zaustaviti zaostale političke namjere političkih snaga koje ne priznaju međunarodne konvencije i djeluju protivno općem interesu svih onih koji žele mir, sigurnost i stabilnost.
“U Predsjedništvu BiH imate partnera koji će predano raditi na ispunjavanju međunarodno preuzetih obaveza države BiH unatoč tome što jedan od članova Predsjedništva BiH te obaveza smatra najblaže rečeno fakultativnim. Uvjeren sam da Ured visokog predstavnika u BiH može biti faktor koji će pomoći BiH u procesu evroatlantskih integracija ukoliko vaš angažman bude prožet dosljednim zastupanjem pozitivnog nasljeđa OHR-a koje se prije svega ogleda u setu zakona koji su omogućili minimum demokratije u BiH”, zaključio je Komšić.