Ambasadori nekih zemalja Europske unije upozorili su srpske vlasti da neće doći na proslavu Dana državnosti u Orašac ako bude prisutan srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik.
Ova informacija mogla bi biti od velike važnosti i prekretnica, jer bi mogla ukazivati na novi pristup Zapada u suzdržanosti Dodika. Saopćenje je uslijedilo nakon što je Narodna skupština RS usvojila prijedlog zakona o entitetskom Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, kao i zakon o državnoj imovini.
Zapad je dosad Dodiku uglavnom prijetio sankcijama, uskraćivanjem pomoći i međunarodnom izolacijom. No, čini se da te mjere nisu dale rezultate jer lider SNSD-a nastavlja politiku napada na Državu BiH, njene institucije, Ustav i stabilnost.
Problem ovakvog pristupa je što je Dodiku teško nauditi na ovaj način. On i njegova porodica imaju ogromnu imovinu, u vidu nekretnina i privatnih tvrtki, a vjerojatno i gotovinu, u RS i Srbiji. Kakve god sankcije budu uvedene Republici Srpskoj pogodit će obične ljude koji ionako jedva preživljavaju, dok će Dodik i njegov najuži krug saradnika i dalje uživati u dobro zaštićenom bogatstvu.
S druge strane, Dodik metodama manipulacije, a zahvaljujući kontroli dobrog dijela medija u RS-u, uspijeva uvjeriti narod da ovaj entitet jedini zaista dobro živi, te da bi život bio još bolji da nema neprijatelja, koji koče razvoj Republike Srpske.
Na taj se način oslobađa krivnje i može ponovno pobijediti na izborima unatoč katastrofalnoj ekonomskoj situaciji.
Drugi mogući način da se Dodik zaustavi u njegovoj destruktivnoj kampanji je pritisak na njegove saveznike i zaštitnike, a on će se očito morati sam primijeniti.
Prvo, tu je Srbija, koja nije samo Dodikov ključni saveznik, već uvelike ovisna o dobrim odnosima sa zemljama EU. Rusija je i Dodikov zaštitnik, ali na nju je puno teže utjecati, a osim toga, odnosi Zapada i Moskve zasigurno su zategnuti do kostiju zbog ukrajinske krize.
Jasno je da Dodik, bez podrške Aleksandra Vučića, ne bi mogao dugo ostati na vlasti. Također je jasno da bi bez potpore vodećih zemalja EU bilo teško ostvariti Vučićev san da ostane zapamćen kao jedan od najvećih vođa i graditelja u historiji Srbije, što je dovelo do enormnog ekonomskog razvoja zemlje. Zemlje EU među glavnim su investitorima i trgovinskim partnerima Beograda.
U posljednje vrijeme sve je jasnije da sankcije Republici Srpskoj, bez sankcija ili barem jačeg pritiska na Srbiju, neće uroditi plodom.
Između ostalog i zato što Srbija koja ubrzano raste može naći načina da barem djelomično financijski nadoknadi gubitak RS-a zbog mogućih širih sankcija Republici Srpskoj i da Dodiku pruži političku podršku i zaštitu kako bi SNSD mogao nastaviti u miru sa svoju destruktivnu politiku u BiH.
Stoga je najava ambasadora EU signal da su svjetski centri moći konačno primijetili ovu utakmicu Beograda i Banje Luke.
Ne treba od Vučića tražiti da ruši Dodika, samo da mu prestane davati bezuvjetnu financijsku, političku i medijsku potporu u njegovom protudržavnom djelovanju. Bez te podrške Dodik će morati promijeniti svoju politiku ako želi ostati na vlasti i sačuvati svoje bogatstvo.
Prema prvim reakcijama, srpske vlasti nemaju namjeru otkazati Dodikovo gostoprimstvo tijekom svečanosti 15. februara. Vučić je rekao da mu “ne pada na pamet” ni da razmišlja o isključenju čelnika Republike Srpske tj. Dodika s proslave Dana državnosti Republike Srbije.
Smatra da je to loša reakcija predstavnika zemalja EU, jer je Srbija ta koja organizira skup i koja je domaćin, a stav ambasadora smatra prilično neozbiljnim.
Predsjednik Skupštine Srbije i šef SPS-a Ivica Dačić rekao je da diplomati Europske unije nisu dužni prisustvovati svečanosti obilježavanja Dana državnosti i podizanja prvog srpskog ustanka u Orašcu, ako ih Dodikovo prisustvo ometa.
“Ne miješamo se u to ko nam dolazi na proslave”, rekao je Dačić.
Dodik je kazao i da vlade RS i Srbije već osam godina zajednički obilježavaju važne datume, uključujući Dan države – Sretenje, te mu nije palo na pamet da ne prisustvuje predstojećim svečanostima.
“Nisam se ni osvrnuo na ovo pitanje. Naravno da ću biti na proslavi, jer ne vidim razlog zašto ne bih bio prisutan, kao ni rukovodstvo Republike Srpske”, rekao je Dodik novinarima u Laktašima.
Naravno, niko nije očekivao da će Vučić isprva poslušati zahtjeve ambasadora, ali to mu je više nego jasna poruka da mora promijeniti odnos prema BiH i Dodiku, inače bi mogao završiti u dubljim problemima.