Lagumdžija za Washington Times: Ruski utjecaj na Balkanu postao je mnogo prisutniji

Novi ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija za Washinton Times govorio je o utjecaju Rusije na Balkanu te je poručio kako on iz godine u godinu sve više jača.

U razgovoru s novinarom Guyom Taylorom, Lahumdžija je rekao kako neuspjeh Rusije u Ukrajini predstavlja šansu za SAD i EU da preuzmu utjecaj u regiji.

“U posljednjih pet ili šest godina, ruski utjecaj postao je mnogo prisutniji na Zapadnom Balkanu nego što je to Moskva mogla i zamisliti da bi moglo biti. Rusi guraju propagandu i odnose koji stvaraju podjele i dok to rade negiraju takve aktivnosti”, rekao je Lagumdžija.

Tokom razgovora, Lagumdžija je kritikovao pristup Evropske unije kada je riječ o području Zapadnog Balkana.

“Sjedinjene Američke Države su prepustile ovaj region Evropljanima. Uz dužnost poštovanje, ovo je bio način da se odloži bilo kakvo pravo rješavanje problema regiona jer Evropljani imaju previše pomiješanih mišljenja kada je Zapadni Balkan u pitanju. Međutim, ruska invazija na Ukrajinu zapravo je ujedinila Evropu oko mnogo stvari, uključujući Zapadni Balkan, a posebno Bosnu. Međutim, činjenica da su Amerikanci stavili regiju nisko na svoj dnevni red i da je to rezultiralo vakumom moći na Zapadnom Balkanu, što je otvorilo prostor za Rusiju”, poručio je ambasador BiH.

Kada je riječ o ruskoj invaziji, Lagumdžija je rekao kao se Dodik početkom ruske agresije na Ukrajinu spremao pozvati na secesiju RS-a od BiH.

“Mislio je da bi pad Ukrajine pod rusku kontrolu bio pravi trenutak. Plan je odgođen. Zbog pogrešne računice Rusije u Ukrajini. Putin je mislio da će invazija biti blitzkrieg koji će se završiti za sedam dana. To se nije dogodilo”, rekao je Lagumdžija za američki list.

Tokom intervjua, Lagumdžija je pohvalio nedavni Bidenov potez koji se odnosi na imenovanje Jamesa O'Briena za pomoćnika državnog sekretara za evropska i euroazijska pitanja.

“Njegovim nominiranjem šalje se jasan signal da Washington ovaj dio svijeta shvata ozbiljnije, posebno kada je u pitanju povezanost regije s ratom u Ukrajini”, ističe Lagumdžija.

Na kraju, poručio je kako je vrijeme da SAD i EU kroz ekonomska ulaganja pokažu da žele udaljiti regiju od ruskog utjecaja.

“Ovo je konkretan korak koji bi EU mogla da preduzme kako bi pokazala ljudima na Balkanu da je Evropa ozbiljna u pogledu prihvatanja ove regije. Ne radi se samo o evropskim ekonomskim kapacitetima. Radi se o evropskom političkom i moralnom kapacitetu. Zapadni Balkan je manje od 1 posto BDP-a EU. BDP cijelog Zapadnog Balkana je deset puta manji od BDP-a Španije”, jasan je Lagumdžija.

U zaključku, osvrnuo se i na svoju funkciju pri UN-u.

“Ruski pokušaji da se miješaju i siju podjele u regiji su stvarni i osnovni razlog zašto sam prihvatio poziv člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića da odem u UN. Želimo biti sigurni da se možemo suočiti sa tim miješanjem. Svaki pokušaj da se stvori situacija koja rezultira separatističkim potezima Republike Srpske od Bosne predstavljao bi kršenje međunarodnog prava i o tome treba da se izjasnimo. Nećemo dozvoliti da se to dogodi”, zaključio je Zlatko Lagumdžija u intervjuu za Washington Times.