Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BIH general pukovnik Senad Mašović govorio je za N1 o trenutnoj sigurnosnoj situaciji u BiH u vrijeme invazije Rusije na Ukrajinu. Kako je kazao, dobrodošlo je prisustvo EUFOR-a i pojačanje snaga EUFOR-a u BiH.
Ima li znakova da bi se rat u Ukrajini mogao preliti na Balkan i BiH?
“To je pitanje koje se najčešće u posljednjem vremenskom periodu najčešće postavlja. Ne postoje nikakve realne pretpostavke da se vrši komparacija i odnosa dešavanja u Ukrajini i poređenje sa mogućim scenarijima u BiH pa i šire na prostoru Balkana. Neuporedivo je iz razloga teritorijalne povezanosti, lokacije, onoga što je veoma bitno – obaveza međunarodne zajednice i pristustva međunarodne zajednice u BiH, pa i na kraju krajeva u zemljama regije”, kazao je Mašović i pojasnio:
“Imamo činjenicu da danas u BiH svoju misiju istovremeno sprovode i NATO i EUFOR koji imaju jasno definisane obavezeu skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i sporazumom Berlin plus vezano za angažman i očuvanje sigurnosti u BiH”.
Mašović navodi da su Dejtonskim sporazumom jasno definisane obaveze i nadležnosti NATO-a u smislu sigurnosne situacije u BiH.
“Onime što je propisano Dejtonskim sporazumom, NATO ima jasne obaveze da obezbijedi sigurnost u BiH, naravno kroz definisanje i potpisivanje sporazuma Berlin Plus i prenosa nadležnosti i obaveza između EU i uspostave prve vojne misije EU u BiH vrlo jasno je definisano da EU preuzima obavezu za očuvanje punog spektra sigurnosti u BiH i ukoliko zatreba da istog trenutna može računati na NATO snage u smislu pojačanja i obezbjeđenja onoga što je propisano. Mi imamo izvanrednu saradnju sa EUFOR-om, sa NATO štabom u Sarajevu”.
Kako je istakao, prisustvo EUFOR-a u pojačanom kapacitetu na prostoru BiH je prvenstveno preventivnog razloga.
“Prisustvo EUFOR-aa i jačanje EUFOR-a je prvenstveno preventivnog razloga i ono što trebamo razumjeti i shvatiti da je dolazaka dodatnih trupa EUFOR-a u BiH poruka ohrabrenja građanima BiH ali i institucijama BiH, ali i poruka onima koji imaju eventualnu namjeru da kreiraju određene sigurnosne probleme na prostoru BiH. Pored EUFOR-a mi danas u BIH imamo OS BiH ali i ostale sigurnosne strukture koje imaju mogućnost da kroz zajednički angažman mogu da odgovore adekvatno na sve vrste sigurnosnih prijetnji i izazova”.
“Mislim da moramo biti svjesni i razumjeti jednu činjenicu da poučeni sadašnjim iskustvima i ratom koji bjesni u Ukrajini, da kako EU tako i NATO ne može i ne smije dozvoliti bilo kakvu drugu vrstu sigurnosne krize na prostoru Evrope u ovakvoj situaciji. To je interes, ne samo BiH, nego EU i NATO-a radi svoje sigurnosti, stabilnosti i očuvanja demokratskih vrijednosti koje su teškom mukom uspostavljene”, pojasnio je Mašović.