Messi i Argentina postali prvaci svijeta u najluđem finalu ikad!

Reprezentacija Argentine u epskom finalu Svjetskog prvenstva u Kataru savladala je dosadašnjeg branioca titule Francusku i po treći put u historiji se okitila planetarnom titulom.
Argentinci su puno bolje otvorili utakmicu i prijetili već u uvodnim minutama. Prvo je Mac Allister silovito šutirao pravo u dobro postavljenog Klorida, da bi potom Varane udarac De Paula zamalo skrenuo u svoju mrežu. Lopta je otišla malo pored gola.

Potom su imali jedan opasniji napad Francuzi, ali Mbappe nije uspio da prođe do kraja, a u 17. minuti nova prilika za Argentinu. De Paul je povratnom loptom pronašao Di Mariu, ali on iz odlične pozicije šutira visoko preko gola.

U 21. minuti je dosuđen zaista diskutabilan jedanaesterac za Argentinu, još jedan u nizu na ovom prvenstvu. Dembele je bio u duelu s Di Mariom, ovaj je pao, a Marciniak bez oklijevanja pokazuje na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Leo Messi i pogodio za 1:0! I nakon gola se nastavila dominacija Argentine, oja u 36. minuti stiže i do drugog pogotka i ogromne prednosti!

Sijevnuo je nevjerovatan, fenomenalan kontranapad Gaučosa, a na kraju je Mac Allister asistirao za Di Mariju koji pogađa za velikih 2:0.

U finišu poluvremena je Didier Deschamps već napravio dvije promjene. S terena je povukao Girouda i Dembelea, te ih zamijenio Kolo Muanijem i Marcusom Thuramom.

Na startu drugog dijela je Argentina već mogla staviti tačku na utakmicu. Di Maria je centrirai za De Paula, a njegov volej udarac brani Lloris.

U 59. minuti je šansu imao i Alvarez, ali opet se odbranom istakao Lloris. Namjestio je i tu šansu nevjerovatni Di Maria, koji tri minute poslije sjajno upošljava Messija, ali Upamecano ga u posljednji tren blokira.

Prvi put na utakmici Francuzi prijete u 71. minuti, kada Mbappe s ivice kaznenog prostora šutira preko gola, ali onda je uslijedila ludnica.

Prvo je u 78. minuti dosuđen penal za Trikolore i Mbappe je pogodio za 2:1 i povratak Francuske u život, a već u 81. minuti Mbappe donosi i poravnanje svom timu! Odigrao je fenomenalan dupli pas sa Thuramom, a onda sjajnim volej udarcem matirao Martineza za 2:2!

Novu spornu situaciju smo vidjeli u 87. minuti. Defanzivac Argentine je po nogama udario Thurama, on je pao, ali mu je Marciniak pokazao žuti karton zbog simuliranja!

U sudijskoj nadoknadi je Francuska mogla i do preokreta, ali Martinez je uspio odbraniti udarac Rabiota iz odlične pozicije. U sedmioj minuti nadoknade Messi je silovito šutirao sa 18 metara, ali Lloris je uspio odbraniti!

Regularnih 90 minuta završilo je rezultatom 2:2, a onda su uslijedili produžeci.

U dodatnih pola sata ekipe su igrale opreznije, ali šanse ipak nisu izostale. Rezervista Lautaro Martinez je imao dvije velike prilike pred kraj prvog produžetka, ali u prvoj je njegov šut blokiran, a u drugoj je poslao loptu pored gola Trikolora.

Trenutak odluke se desio početkom drugog produžetka, tačnije u 108. minuti. Bila je to sjajna akcija Gaučosa, Lloris je odbranio šut Lautara Martineza, ali na pravom mjestu se našao neuništivi Lionel Messi i poslao loptu iza gol-linije. Loptu je, istina, izbacio Kounde iz gola, ali već je pogodak “registrovan”.

No, kada se činilo da je ovog puta zaista sve riješeno, Francuska se opet diže iz pepela. Penal za Trikolore je dosuđen pred sami završetak produžetaka. Mbappe je šutirao izvana, a Montiel je rukom blokirao udarac.

Kylian Mbappe je zatim ponovo bio siguran s bijele tačke – 3:3!

Ispostavit će se da je to konačan rezultat nakon 120 minuta velike borbe dva nogometna teškaša i pored još nekoliko dobrih šansi na obje strane.

Uslijedila je nova drama na stadionu Luisal u Dohi. Jedanaesterci. U prvoj seriji pogodili su Mbappe i Messi, da bi u drugoj Martinez odbranio Comanu! Pogodio je zatim Dybala, povela je Argentina sa 2:1.

Tchoumanei je potom promašio gol, a zatim poentirao Paredes – 3:1. Muani je zatim pogodio i smanjio.

Montiel je postigao odlučujuči penal – 4:2. Argentina je prvak svijeta! Lionel Messi je postao besmrtan, najbolji svih vremena.

Svjetsko prvenstvo, finale:

Argentina – Francuska 3:3 (Messi 23'p i 108’, Di Maria 36’ / Mbappe 80'p, 81’, 117’ p)

ARGENTINA: E. Martinez, Molina (Montiel), Romero, Otamendi, Acuna, Di Maria (Acuna), De Paul (Paredes), Enzo Fernandez, Mac Allister (Pezzella), Messi, Alvarez (L. Martinez).

FRANCUSKA: Lloris, Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez (Camavinga), Griezmann (Coman), Tchouameni, Rabiot (Fofana), O. Dembele (Muani), Giroud (Thuram), Mbappe.