Milanović: Hrvati u BiH su politički nestabilni, ali nije moguć nasilni rasplet, ako je to utjeha

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović ponovno je govorio o našoj zemlji i odnosu Hrvata u BiH, nakon trilateralnog sastanka sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom i austrijskim predsjednikom Alexanderom Van der Bellenom, na Brijunima.

Mialnović je rekao da se prava “sistemski i perfidno krše”.

– Nasilni rasplet, ako je to utjeha, praktički nije moguć. No, politička nestabilnost je stvarnost Hrvata u BiH i preko toga Hrvatska neće moći prijeći – rekao je hrvatski predsjednik.

Milanović je NATO nazvao “ekskluzivnim savezom”.

– Iskren da budem, nemam simpatije za stav Turske kada je u pitanju širenja NATO-a. Ja sam tu konzervativan prema svima. To je ekskluzivan savez, a Hrvatska je na to morala čekati 100 godina – kazao je.

Kaže “mora znati da je Hrvatska omogućila prekid rata u BiH 1995. godine”.

– Nije to uradio NATO. Sedmicama je trajalo sve dok vojnici iz Hrvatske nisu došli do Banje Luke i to na zahtjev Amerike. To su činjenice. Nećemo šutjeti o tome. To su notorne činjenice. Prošlo je puno godina i smeta mi kada se tuđi strahovi uzimaju u obzir, a mi smo čekali godinama. Gledalo nam se pod noktom – kazao je Milanović.

Potom je dodao da tu nema zluradosti, već pravila i red trebaju vrijediti za sve.

– Ne podržavam razlog zbog kojeg se blokira Švedska. Jer ako govorimo o NATO savezu i njegovoj vrijednosti, mogu da kažem da sam ja odgojen u NATO-u. Tamo sam započeo svoju karijeru. Moramo naučiti govoriti istinu, različiti smo i nismo svi isti. Zbog tih razlika sada imamo probleme. Švedska ima određene demokratske standarde koji su skupi i to puno košta. Turska ima drugačiji pristup i sada je došlo do sukoba tih interesa. Preko reda samo ako ti je glava u torbi, a ja to ne vidim – kazao je predsjedni Hrvatske Milanović.