Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović obratio se javnosti.

Milanović je posljednjih sedmica izrazito kritičan prema politici NATO-a, rekavši da Ukrajini tamo nije mjesto.

No, jučer je osudio rusku agresiju.

Milanović napade ruskih snaga vidi kao neprihvatljivo kršenje ukrajinskog suvereniteta i poziva Rusiju da prekine vojne napade.

Nada se da će se situacija brzo smiriti i da će se diplomatskim aktivnostima nastaviti pronaći mirno rješenje.

“Republika Hrvatska kao članica NATO saveza i Europske unije postupat će u ovoj situaciji u okviru svojih obveza”, poručio je.

Ukrajini ne bi trebalo dopustiti ulazak u NATO .

– Ove sankcije ne mogu zaustaviti rusku vojsku. Nažalost, ne djeluju. Ukrajinu ne trreba pustiti u NATO. Baltičke države su nešto drugo. Ne vidim da su sad ugrožene. Ako budu, tu smo.

Ja sam rekao gdje je granica NATO-a. To ne opravadava rusku agresiju, to je agresija. NATO summit se održava video vezom, to ne ostavlja dojam ozbiljnosti.

Ja sam se s Plenkovićem čuo jučer, ja sam postavio tezu o Vijeću za nacionalnu sigurnost. Moj stav je bio da se ne treba žuriti, Hrvatska nije u opasnosti.

Kad ne mogu drugačije, napišem otvoreno pismo o važnim stvarima. Hrvatska neće propasti ako pričekamo još koji dan i vidimo što se događa pa onda sazovemo. Meni ne trebaju instrukcije od NATO-a. Premijer i ja smo u kontaktu i to je zasad najvažnije.

Zašto je dva sata nakon našeg razgovora poslao poziv o Vijeću za nacionalnu sigurnost? Mene zanima efekt sankcija na dvije banke u sustavu vlasništva Fortanove. Kakve će to imati posljedice? Za to treba presica ministra financija.

Moja poruka građanima je da je situacija ozbiljna, ali da budu mirni – kazao je Milanović.

O politici EU

– Politika EU prema zemljama zapadnog Balkana, Gruziji se ne treba davati perspektivu ulaska u EU, zapad je više puta obećavao i zavlačio Tiranu, Podgoricu… To su deluzije, poluistine, a te zemlje ili nisu otvorile niti jedno poglavlje ili su nekoliko. Ako ćemo lagati te zemlje, onda je bolje da nikom ništa ne obećajemo.

A Gruziju u to uplitati je avanturistički. To je kavkaska država, treba imati dobar status, ali i dobre odnose s Rusijom ma tko tamo bio na vlasti. To je avanturistička politika koja ne donosi ništa dobro. Kriteriji moraju biti strogi. NATO mora biti ekskluzivni klub, samo za odabrane, ne otvorena vrata.

S Ukrajincima ćemo biti solidarni koliko možemo – navodi.

O stanju u regiji

– Srpsko vodstvo ne zna što bi reklo, oni su kao na žeravici.

Beograd igra igru, čekaju kad će Rusi ući u Kijev. Beograd je slab, što će oni napasti? Kosovo? Čime? Pištoljima na vodu?.

Dodik? S čime, uz čiju potporu? Pa ruski avioni ne mogu preletjeti NATO članice.

Oni su se šćućurili i gledaju što se događa. Možda je vrijeme da se Beograd odluči hoće li u EU. Ako Vučić prizna Donbas, onda treba opravdati priznanje Kosova. Oni su sami došli u neogodan, začarani krug – rekao je.

Upitan je dijeli li iste stavove s premijerom.

– U ovom trenutku da. Ali sve ono što sam govorio ranije, iza toga stojim. Poznajem materiju, mislim da se ovo moglo izbjeći, to sad ne trebam govoriti. Rusija je napravila ono što nije smjela. Hoće li sankcije ih pogoditi, ne znam. Dolazi do slubljivanja Rusije i Kine, to nije ugodno. Ali i do toga je dovela jedna vrsta politike, često kratkovidna – naglašava hravtski predsjednik.

O Putinu

Upitan je je li ovo početak Putinovog kraja.

– Vidio sam da su Rusi nažalost u 24 sata napravili ogromne prodore. A je li to početak Putinovog kraja? Kraj Rusije nije, a svatko od nas ima nekakav kraj. I početak kraja, koji se često ne vidi.

Sve velike države su potencijalni monstrumi, njih treba stalno shvaćati ozbiljno. I njihov potencijal da naprave štetu treba shvatiti ozbiljno. Danas je to Putin, sutra je to netko drugi.

Rusija nije Srbija. Ona je tamna. Mi moramo gledati da sačuvamo svoj način života. Možda da manje idemo kao propovjednici svijetom, govorimo što djeca trebaju učiti u školama. To EU radi Mađarskoj i Poljskoj.

Ja ne podržavam politiku tih država, ali to je njihovo pravo.

Ukrajina je prepuštena sama sebi. Vidjet ćemo tko i kako organizira otpor. Kako su Rusi tako brzo ušli u centar Kijeva? Ako se ljudi žele boriti, neka se bore. Ja bih prihvatio izbjeglice, uvjeren sam da je Hrvatska spremna prihvatiti izbjeglice ako ih bude.

Mi imamo taj članak 5 NATO-a. Mi smo tu obavezni poštovati, ako nekome zagusti od članica kao sada Ukrajini. Ali vjerujem da se to neće dogoditi.

Ovo je sad tema dana, ne želim da zaboravimo ono što se događa u BiH, izborne zakone, opstrukciju izborne reforme…

Suosjećam s Ukrajinom, ali ove druge stvari su naši vitaln interesi. I tu očekujem solidarnost.

Ne želim da se taj fokus izgubi, a vremena nema. To je za Hrvatsku jako važna tema, ali danas je Ukrajina najvažnija – poručio je Milanović.