NATO vidi BiH kao buduću članicu, spreman joj je pomoći da to postane

Činjenica da su šefovi država i vlada država članica NATO-a usvojili dokument u kojem jasno pokazuje da Bosnu i Hercegovinu vide kao članicu u budućnosti i da su nam spremni pomoći na tom putu.

O tom dokumentu jučer se puno govorilo u domaćoj javnosti, ali s drugog gledišta. Posebice je pažnja bila usmjerena na intervenciju Hrvatske koja se odnosi na činjenicu da se u dokumentu naglašava da je Daytonski sporazum osnova za funkcioniranje Bosne i Hercegovine.

Hrvatska je također tražila da se spomenu “konstitutivni narodi”, ali je odbijeno. Potreba za izmjenama Izbornog zakona dio je izjave, ne dovodeći u pitanje smjer u kojem bi ove promjene trebale ići.

To su politička pitanja koja su vrlo važna, ali nisu izravno povezana sa samom srži odnosa NATO-a i Bosne i Hercegovine. S druge strane, najvažnija činjenica ostala je u pozadini, naime da je NATO praktički podržao buduće članstvo Bosne i Hercegovine u ovoj Alijansi.

“Saveznici snažno podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine u skladu s Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim sporazumima, potiču domaće pomirenje i pozivaju političke čelnike da izbjegavaju retoriku podjela”, stoji na početku izjave.

Ali onda dolazi ključni dio, u kojem se Bosna i Hercegovina naziva zemljom koja je pretendent za članstvo u NATO-u i koja se podstiče i ohrabruje na daljnji napredak prema konačnom cilju pridruživanja ovom moćnom vojnom savezu.

“Pohvaljujemo Bosnu i Hercegovinu, zemlju pretendenta, za njen doprinos operacijama pod vodstvom NATO-a”, stoji u dokumentu.

Saveznici potiču vodstvo BiH da u potpunosti iskoristi širinu NATO-ovih alata za zajedničku sigurnost i partnerstvo i pozdravljaju rad NATO-ove komisije za suradnju.

“Saveznici potiču političke čelnike na konstruktivan rad i pokazivanje političke volje za dobrobit svih u Bosni i Hercegovini u napretku u euroatlantskim aspiracijama, provodeći prijeko potrebne političke i izborne reforme, one koje se tiču vladavine prava, kao i ekonomske i obrambene reforme, uključujući kroz program reformi zemlje s NATO-om, ne prejudicirajući konačnu odluku o članstvu u NATO-u”, zaključuje se u dijelu koji se tiče BiH.

Činjenica da se na kraju naglašava da NATO ne prejudicira konačnu odluku o tome hoće li se Bosna i Hercegovina pridružiti savezu ne bi trebala zabrinjavati. To je standardna praksa, jer NATO uvijek ostavlja pravo svakoj zemlji da na kraju odluči hoće li biti dio saveza ili ne.

Valja podsjetiti da je u posljednje vrijeme bilo kontroverzi oko toga je li Bosna i Hercegovina kandidat za članstvo u NATO-u ili samo zemlja partner.

Međutim, stav NATO-a je jasan da Bosna i Hercegovina ostaje kandidat i dobit će svu potrebnu potporu kako bi ispunila uvjete za punopravno članstvo.