25 godina kasnije, možemo jasno vidjeti da je Dejtonski mirovni sporazum postavio solidne temelje za Bosnu i Hercegovinu, temelj za trajni mir i temelj za pripremu zemlje za modernu demokratsku tranziciju, rekao je Eric Nelson, američki ambasador u BiH. U emisiji BHT1 uživo.
Nelson navodi da je vidljiv jasan napredak u proteklih 25 godina, ali također vidimo razloge za razočaranje (ne)napretkom mnogih građana Bosne i Hercegovine.
“To je zato što je često malo političke volje. Mislim da 25. godišnjica nije samo vrijeme da se svi osvrću i pomire se s tim, već i okrenuti se budućnosti, uključiti građane u proces i očekivati više. Ovo je najveća perspektiva prosperiteta i sigurnosti Bosne i Hercegovine kako bi se odredio njen put ka atlantskim integracijama.”
Prema njegovim riječima, Dejtonski mirovni sporazum odradio je prekrasan i učinkovit posao okončanja rata i uspostavljanja mira u Bosni i Hercegovini.
“Što nedostaje i zašto Dejton nije dovoljan? Na građanima je odgovoriti na pitanje? Samo vrijeme i iskustvo mogu reći kako treba mijenjati Ustav,” rekao je ambasador Nelson.
Američki ambasador u BiH podsjetio je da “postoji duga lista prioriteta i potrebnih reformi, problema i nedostataka na koje su mnogi stručnjaci ukazivali tijekom godina.”
“Mislim da će biti korisno sada, ove godine i u godinama koje dolaze, da cijenimo činjenicu da je i ove i kasnije Europska unija postavila jasne prioritete i korake koje treba poduzeti kako bi potvrdila potencijal zemlje kao kandidata za članstvo u Europi.”
“Sada je vrijeme za djelovanje, sada je vrijeme da se građani uključe, da utvrde šta još treba poboljšati kako bi se ojačala politička volja u Bosni i Hercegovini, nažalost još uvijek je slaba u kretanju zemlje prema euroatlantskim integracijama. Ono što nedostaje su politička volja i dijalog, kompromis, nedostatak konsenzusa u usvajanju reformi koje će Bosnu i Hercegovinu pomaknuti naprijed i omogućiti zemlji da ostvari svoj puni potencijal.”