Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je 10. novembra 2022. da će srpsko-hrvatski blok, a ne “muslimani”, odlučiti ko će biti na vlasti. Tačno mjesec dana kasnije ovaj blok je odlučio da u ime “muslimana” vlast na državnoj razini napravi tzv. “Osmorka”.
Ovakva odluka Milorada Dodika i Dragana Čovića, vjerojatno temeljena na nesvakidašnjoj susretljivosti lidera “Osmorke” prema svim zahtjevima ovog para, trenutno je jedini politički kapital na koji “Osmorka” računa u procesu formiranja vlasti. Nada da će “Osmorka” imati čvršću osnovu za sudjelovanje u vlasti rasplinula se nakon početka bala s kojeg je izvučeno ime 13. delegata u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH iz kluba SDA – DF.
Nakon ždrijeba koji je odlučio bošnjačkog predstavnika iz Kantona 10 u Domu naroda, jasno je da jedino SDA i DF imaju kapacitet kandidirati predsjednika ili potpredsjednika Federacije BiH. HDZ taj kapacitet ima u Klubu Hrvata, dok u Klubu Srba “Osmorka” nema dovoljan broj ruku.
Trenutno je u Klubu Srba izabrano 19 od 23 delegata. Osmorka ima osam, od čega SDP sedam, a Naša stranka jednog, što je nedovoljno za kandidiranje kandidata za predsjednika ili potpredsjednika FBiH.
To u praksi znači da je “Osmorki” potrebna podrška SNSD-a i HDZ-a, od kojih svaki ima po dva delegata iz srpskog naroda, da bi mogao predložiti kandidata, što potvrđuje tezu da je odluka srpsko-hrvatskog bloka o tome koji “Muslimani” s kojima se može udružiti jedina je osnova za sudjelovanje u federalnoj i državnoj vlasti.
Vjerojatno se zato dužnosnici SDP-a i Naše stranke, koji su nominalno građanske stranke, ne protive Dodikovom svođenju njihovog karaktera na “muslimanski” ili Čovićevom svrstavanju u “bošnjačku reprezentaciju”.
Istodobno, predstavnici “Osmorke” javno iznose tezu da je HDZ s “kontrolnim paketom” u Klubu Hrvata i s 15 izaslanika u Zastupničkom domu nezaobilazan partner za sastavljanje vlasti, dok Blok SDA-DF s “kontrolnim paketom” u Klubu Bošnjaka i do 38 zastupnika u Zastupničkom domu nije.
Ovom tezom očito namjeravaju pokušati pripremiti teren za pritisak na SDA, tvrdeći da ova stranka koči procese jer ne dopušta formiranje Vlade FBiH sastavljene od HDZ-a i “Osmorke”, bez SDA i DF-a. S obzirom na prilično jasne ustavne odredbe i zakonsku regulativu, bit će to za njih iznimno težak zadatak.