Sjednica Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine trebala je biti održana danas, ali tri člana nisu došla, a predsjednica Komisije Dušanka Majkić ne planira sazvati novu do sljedeće sjednice Doma. To znači da razmatranje smanjenja stope PDV-a ostaje na čekanju.
Tema smanjenja PDV-a na neke prehrambene artikle pokrenuta je početkom marta ove godine nakon što je Rusija napala Ukrajinu, što je izazvalo inflaciju u mnogim zemljama. U Bosni i Hercegovini dosta su porasli prehrambeni i drugi proizvodi, a planirano uvođenje diferencirane stope PDV-a trebalo je da olakša stanovnicima.
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatnu vrijednost (PDV), koji je predložio SDS, međutim potrebna je i potvrda Doma naroda kako bi izmjene bile usvojene.
Prijedlogom bi se PDV na osnovnu hranu poput lijekova, brašna, hljeba, mlijeka i ulja bio 5%, a na luksuzne kao što su alkohol, cigarete, odjeća, nakit, luksuzni automobili, umjetnička djela ili oružje, bio bi povećan na 22 posto.
O stavljanju Prijedloga na dnevni red Doma naroda trebali su članovi Komisije za finansije i budžet odlučiti danas međutim na sjednicu nisu došla tri člana – Marina Pendeš (HDZ), Denis Bećirović (SDP) i Nikola Špirić (SNSD).
S druge strane došli su Lidija Bradara (HDZ), Amir Fazlić (SDA) i predsjednica Komisije Dušanka Majkić (SNSD). Ona je rekla je će zbog nedolaska tri člana s dnevnog reda sjednice Doma biti skinute tačke o kojima su trebali raspravljati.
Osim toga, ona ne planira sazvati novo okupljanje članova Komisije do sjednice Doma zakazane za ponedjeljak, 16. maj, upravo zbog nedolaska Pendeš, Bećirović i Špirić.
“Ljudi koji ne dolaze na sjednice ne trpe nikakve sankcije i to im omogućava komotnu poziciju da se ponašaju onako kako im odgovara”, rekla je Majkić.
Ranije je predsjednik SDS-a Mirko Šarović upozorio da postoje opstrukcije kod donošenja ove odluke, što se do sada ispostavilo tačnim. Međutim, istina je i da Prijedlog SDS-a o kojem trebaju glasati nije baš idealno napisan.
Ono što će također ispaštati zbog nedostatka dogovora na ovoj sjednici je i Zakon o javnim nabavkama, ali i dopuna Zakona o finansiranju institucija BiH, kojom bi bilo predviđeno finansiranje izbora u okviru privremenog finansiranja, a usljed nedonošenja budžeta.