Njemačka ekspertica za Balkan upozorava na djelovanje Beograda: Međunarodna zajednica treba jasno reći da je BiH suverena zemlja, zaustavite destabilizaciju

Njemačka analitičarka i politička stručnjakinja za Balkan Marion Kraske reagirala je na izjave srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u kontekstu bosanskohercegovačke imovine, upozoravajući na učestalo miješanje Beograda u unutarnje stvari BiH.

“Međunarodna zajednica treba jasno dati do znanja da je Bosna i Hercegovina suverena država”, rekla je Kraske.

Podsjetimo, Vučić je ranije izjavio da “u Daetonu nema riječi da zemlja i šuma ne pripadaju RS”, iako je predsjednik Srbije bio itekako svjestan da je Ustavni sud BiH proglasio šume RS-a vlasništvom država, a ne etiteta.

“Kad ih (strance) pitam što to ne vratite, pa ćete i kod ljudi u Republici Srpskoj naići na mnogo više razumijevanja, oni odgovaraju ‘za to mora da prođe pet-šest mjeseci’. Znači, mora da prođe toliko, a uzeli su sve u roku od jednog dana”, izjavio je Vučić za televiziju blisku režimu u Beogradu.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na sjednici u Mostaru 23. septembra prošle godine ocijenio da je Zakon o šumama kojeg je donijela Narodna skupština entiteta Republika Srpska u suprotnosti s Ustavom BiH.

“Utvrdili smo da pojedine odredbe zakona o šumama RS nisu u skladu sa Ustavom BiH. Postupili smo kao i po ranijim odlukama o državnoj imovini koje je sud donosio”, rekao je tada Zvonko Mijan, registar Ustavnog suda BiH.

Odluka je donesena po apelaciji bošnjačkih poslanika u Narodnoj skupštini RS-a, drugom domu NSRS-a, koji su 26. februara 2021. godine zatražili od Ustavnog suda BiH da zakon proglasi neustavnim i zabrani primjenu zakona kojeg je donijela Narodna skupština RS-a.

U apelu se tvrdi da ovim zakonom Republika Srpska pokušava postati vlasništvo državne imovine, čime se krši Dejtonski mirovni sporazum.

Ustavni sud BiH je na sjednici 7. februara 2020. godine odlučio u korist Bošnjaka i Hrvata da se svo poljoprivredno zemljište u ovom entitetu smatra vlasništvom BiH, a ne entiteta, kako je na kraju izglasalo Vijeće RS-a iz 2019. godine.