BRZA REAKCIJA ŠEFIKA DŽAFEROVIĆA: “Dodik može pocijepati mir, ali ne i Bosnu i Hercegovinu”

Umjesto da prekine antidejtonsku blokadu nad radom državnih institucija i vrati se konstruktivnom radu na dobrobit svih građana, Milorad Dodik nastavlja u vrlo opasnom smjeru.

Krajnje je vrijeme da se zaustavi. Njegova izjava da će za šest mjeseci proglasiti neovisnost Republike Srpske pokazuje put koji može samo srušiti Daytonski mirovni sporazum i ugroziti mir u Bosni i Hercegovini – upozorio je Šefik Džaferović, član Predsjedništva BiH.

Rekao je da Dodikov ultimatum da se Oružane snage, pravosuđe i druge institucije moraju ukinuti nikada neće biti prihvaćen. Ne sada, ne za šest mjeseci, nikad.

– On, dakle, može samo pokušati da jednostrano sruši Dejtonski mirovni sporazum i time naruši mir, ali ni tada RS neće postati nezavisna. Međunarodno pravo, bh. patriote i euroatlantska zajednica imaju više nego dovoljno snage da to spriječe – ističe Džaferović.

Napomenuo je da je RS entitet, koji postoji prema Daytonskom mirovnom sporazumu. Ako bi Dodik pokušao ići dalje od toga, upozorio je Džaferović, entitet bi jednostavno mogao nestati, a država Bosna i Hercegovina bi opstala, jer je, za razliku od entiteta, postojala prije Daytona i prema međunarodnom pravu, može postojati i bez Daytona, a RS izvan Daytona – ne postoji.

– Zato je moj savjet svim političkim opcijama u entitetu RS da dobro čuvaju Bosnu i Hercegovinu ovakvu kakva je sada – podvlači Džaferović.

Ustavni sud sa evropskim sudijama i dodatne državne nadležnosti na čiju provedbu su kasnije pristali svi, dejtonske su kategorije i Dodik, navodi Džaferović, ne može reći da sada to više ne važi, da 25 godina implementacije Dejtona ne važi.

– Jer, ako krenemo tom logikom, onda možemo reći da ne važe ni entiteti, da više ne postoji saglasnost za njihovo postojanje. Mi ne možemo odlučiti šta će Dodik uraditi, niti nakon ‘92. imamo pravo potcjenjivati takve prijetnje, ali znamo šta ćemo mi uraditi – ako bude ugrožena, odbranit ćemo cjelovitost Bosne i Hercegovine – navodi se u izjavi Šefika Džaferovića.