Regija još nije izravno ugrožena ratom, ali neki politički problemi u regiji mogli bi postati sigurnosni ako se to ne spriječi, upozorio je specijalni izaslanik britanskog premijera Borisa Johnsona za Zapadni Balkan, Sir Stuart Peach, obraćajući se na panel diskusiji “Britanija i Zapadni Balkan u svjetlu rata u Ukrajini” koji se održao jučer u Zagrebu, prenosi N1.
Peach je kazao kako je situacija ozbiljna i teška, te kako je potrebno političke probleme staviti u kontekst.
Radimo s vlastima, civilnim društvom i svima u regiji kako bismo osigurali da se rat u Ukrajini ne proširi, naglasio je.
Podsjetio je da je regija prošla kroz teško razdoblje, svoj rat, ali i godine napretka koji se ne smije izgubiti.
Spomenuo je i humanitarnu krizu koja je uslijedila nakon izbijanja rata u Ukrajini, te rekao da je to kriza kakvu nismo doživjeli od ratova 1990-ih.
“Ovo je nova situacija i moramo na novi način riješiti neke stare probleme”, podvukao je britanski diplomat.
Kazao je da postoje bilateralni sporovi, neriješena pitanja u cijeloj regiji i da postoji prostor za standardizaciju, navodeći dijalog Beograda i Prištine u kojem je posredovala Europska unija, a uz podršku britanske vlade.
Govoreći o svom imenovanju, podsjetio je da je preuzeo dužnost prije početka rata u Ukrajini.
“Imamo jake ambasade i odlične ambasadore i timove, imamo sjećanje, historiju, stalno prisustvo u vojnim misijama i UN misijama u regiji, kazao je Peach” i dodao: “Najvažnija poruka je da nam je stalo, da damo nadu novim generacijama, kao i da pomognemo kao međunarodni akter i prijatelj regije da se riješe dugotrajni problemi”.
Prelazeći na dužnost, Peach je posjetio glavne gradove regije, gdje se sastao sa svim visokim dužnosnicima, kao i članovima opozicije, jer, naglasio je, “moramo čuti sve glasove”.
Ponovio je probleme u regiji i rekao da mnogi od njih nisu novi i da su doveli do ratova 1990-ih i šire.
“Problemi nisu novi, ali možda im je potrebna nova energija i svjež pogled, neki su bilateralni i nije moj posao kao britanskog zvaničnika da ih komentiram, ali možemo pomoći tako što ćemo saslušati”, podvukao je.
Istaknuo je da je Ujedinjeno Kraljevstvo nastavilo promovirati demokratske vrijednosti, vladavinu prava i ljudska prava u političkom razvoju Bosne i Hercegovine.
Prema njegovim riječima, glavna ambicija je pomoći zemljama u regiji u postizanju ciljeva euroatlantskih integracija.
“Velika Britanija je posvećena sigurnosti vaše regije kao i partnerstvu i prijateljstvu kao saveznica Hrvatske”, zaključio je u uvodnom obraćanju.
Komentirajući nedavnu izjavu ruskog ambasadora u Bosni i Hercegovini, vezanu za potencijalno članstvo BiH u NATO-u i odgovor Rusije na takav korak, Peach je kazao kako se radi o čudnoj izjavi koja nije diplomatska.
“Radi se o prijetnji, a to nije diplomacija, govoreći iz mog iskustva”, naglasio je.
Dodao je kako Rusija pokušava utjecati na cijelu regiju kroz vlasništvo nad medijima i energetski sektor.
“Ne radi se samo o ratištu, ovo je borba, narativ podrške iz Rusije”, rekao je Peach, zaključivši komentar na ovu temu.
Upitan o ozbiljnosti problema na Zapadnom Balkanu koje je ranije spomenuo i kako ih rangirati, rekao je da bi bilo pogrešno i neprikladno grupirati ih po ozbiljnosti, ali je rekao da, koliko god bili teški i dugoročni, postoje uvijek načini pronaći prostor za razgovor.
“Razgovor je bolji od ratovanja”, zaključio je.
Kao jedan od primjera je naveo razgovore o izbornoj reformi u Bosni i Hercegovini, ali je i pozvao domaće političare da se vrate u državne institucije.