Philip Reeker, visoki dužnosnik američkog State Departmenta, uvjeren je da će administracija predsjednika Joea Bidena ostati predana zapadnom Balkanu dok se ne postigne puna transatlantska integracija
– Ne mogu predvidjeti što će Bidenova administracija raditi, ali mogu reći da je to u skladu s našim partnerstvom sa Srbijom iz jedne administracije u drugu – Reeker je izjavio za Tanjug. U intervjuu je rekao da vjeruje da će podrška ostati snažna.
U tom kontekstu, vjerujem da su interesi Sjedinjenih Država iznad “američke politike” i da će ti interesi i dalje voditi naše odnose prema svjetlijoj, prosperitetnijoj, stabilnijoj i sve većoj europskoj budućnosti Srbije i regije.
Na pitanje da pojasni svoju izjavu da je status quo između Beograda i Prištine neodrživ te da su Washingtonski sporazum primjer vodstva potrebnog zapadnom Balkanu i što to znači kad je riječ o konačnom rješenju kosovskog pitanja, Reeker je odgovorio da su to Kosovo i Srbija. Dok se njihove razlike ne riješe, neće postići puni potencijal suradnje.
Reeker je – posredovanjem Bijele kuće, postigao dogovore s kosovskim premijerom Avdulahom Hotijem i srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem 4. septembra, otvarajući nove perspektive za suradnju i mjere za izgradnju povjerenja.
Naglašavajući da ti sporazumi jačaju osnovu budućih sporazuma i otvaraju perspektivu sveobuhvatne normalizacije odnosa, podsjeća da na tome radi i sama EU, koja inače ostaje glavni prioritet SAD-a u regiji.
– Provedba ovih sporazuma ne samo da će osigurati rast i radna mjesta za građane Srbije i Kosova, već će ih nagovoriti da imaju svjetliju budućnost u svojim zemljama i doprinijeti pomirenju i napretku na zapadnom Balkanu – kaže Reeker.
Zamoljeni da objasne na nedavnom mrežnom regionalnom sastanku što znače Srbija i njezin položaj kao vojno neutralne zemlje – sve dok se ne postigne puna transatlantska integracija, zapadni Balkan ostat će središnja tačka Sjedinjenih Država – Reeker je rekao da su Moskva i Peking aktivni, pod stresom, rade protiv postizanja ciljeva postavljenih u regiji – “integracija sa Zapadom”.
Međutim, također ističe da je Srbija, članstvom u EU, sama zaključila da je njezina budućnost na Zapadu.
– Podržavamo to i želimo biti dio izbora srpskih partnera, zajedno s europskim partnerima. U tu svrhu Reeker čini značajan napor kako bi pomogao Srbiji da ostvari svoj strateški interes za europske integracije.
Također naglašava da je put Srbije ka članstvu u EU jasan.
– Nadamo se da će Srbija brzo napredovati prema tom cilju, uključujući poboljšanje vladavine zakona, slobodu tiska i usklađivanje svoje vanjske i sigurnosne politike s Europskom unijom.
Reeker je odgovorio neizravno, u kontekstu njegova stava da će regija ostati u žarištu Sjedinjenih Država dok ne uspostavi cjelovitu transatlantsku strukturu, te treba li Tanjug biti zabrinut zbog mogućih pritisaka na Srbiju i kakav će biti mehanizam i svrha tog pritiska. Europa, a posebno zapadni Balkan nesumnjivo je središte geopolitičke konkurencije.
– Nastavljamo obeshrabrivati utjecaj Rusije i Kine u Srbiji, a to uključuje i stalno podsjećanje vodstva Srbije da niti jedan od tih odnosa nije pomogao Srbiji da postigne svoj strateški cilj pristupanja EU, već upravo suprotno – kaže Reeker.
SAD i EU vjeruju da njihovi kolektivni interesi najbolje služe za “jačanje” demokratskih normi, vladavine zakona i suradnje temeljene na zajedničkim vrijednostima i zajedničkoj budućnosti.
– Rusija u Srbiji koristi kampanju dezinformacija kako bi odvratila ljude od simpatija prema zapadnim idealima i ciljevima, istovremeno potkopavajući demokratske institucije – kaže Reeker.
Američki dužnosnik rekao je da Kina često koristi netransparentne ili visokokvalitetne investicije kako bi “otvorila” put prema Srbiji.