U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održan je okrugli stol o doprinosu Republike Hrvatske u okviru Konferencije o budućnosti Europe u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, javlja AA.
Prisutnima se obratio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković istaknuvši da su glavni ciljevi Hrvatske unutar Europske unije završetak procesa pridruživanja europodručju i Schengenu, koji je pred realizacijom.
“Za Hrvatsku je važno da je politika proširenja Europske unije na susjedstvo, jugoistok Europe, dobila značajno mjesto, posebno na Bosni i Hercegovinu, u kojoj su prava Hrvata kao konstitutivnog naroda trenutno narušena”, ocijenio je.
Plenković je ponovio da na temelju postojećeg izbornog zakona Hrvati ne mogu biti pošteno zastupljeni i rekao da su Hrvati u BiH izbornim inženjeringom nadglasani. Podsjetio je da su u 2016. proces pristupanja BiH EU-u uglavnom pomogli hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu.
“Hrvati iz položaja žrtve, kada podignu glas, mogu postati krivci. Zato su naši argumenti uvijek u jednoj suradnoj metodi, na strani onih čija prava objektivno po postojećim zakonskim propisima nisu jednaka s drugima, pritom mislim posebno na teritorij Federacije BiH”, kazao je Plenković.
Podržat ćemo i poseban status Ukrajine, jer je Ukrajina podnijela zahtjev za članstvo, rekao je Plenković, ocijenivši to potporom zemlji pod agresijom, te najavio da će Hrvatska podržati napore Gruzije i Moldavije prema pristupanju uz poštivanje kriterija.
Konferencija je obuhvatila klimatske promjene, migracije, energetsku krizu, inflaciju i prehrambenu krizu, kao i rat u Ukrajini i neizvjesnost koju ovaj rat donosi cijelom europskom društvu.
Predavanje je održala potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica, a panelu su prisustvovali ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, predsjednik Odbora za europske poslove Domagoj Hajduković, europarlamentarka Sunčana Glavak i predstavnica udruge mladih „Mladi u EU ” Šibenik Caterina Rende Dominis.