Plenković tvrdi: Mnogi u EU ne znaju ništa o uređenju BiH, zato ću im objasniti cijeli kontekst

Hrvatski premijer Andrej Plenković predložio je da se o BiH raspravlja na dvodnevnom samitu u Briselu jer mnogi predstavnici EU, tvrdi, ne znaju strukturu i ustroj te države.

Ministri vanjskih poslova i ministri obrane zemalja članica EU-a usvojili su u ponedjeljak na zajedničkom sastanku strateški kompas u kojem se, na inzistiranje Hrvatske, izričito spominje europski narod Bosne i Hercegovine. Ovaj dokument će na ovom samitu podržati šefovi država ili vlada.

Međutim, neke zemlje su nakon izglasavanja tog dokumenta izrazile nezadovoljstvo uključivanjem izbornog stanovništva u BiH jer je to, prema njima, diskriminirajući koncept.

– Mi znamo što je BiH, što se događalo 90-ih, tko je kriv za rat, kako su nastali Washingtonski i Daytonski sporazumi, što je ustav BiH. Neki drugi, koji su dalje od BiH, obrazovani su i formirani na konceptu jedan čovjek-jedan glas i sve što odudara od toga građanskog koncepta nije nešto što lagano razumiju, rekao je Plenković.

Dodao je da je Hrvatska uspjela u tako važan dokument ubaciti da se izrijekom spomene jednakost konstitutivnih naroda, a ne posredno kao na summitu NATO-a prošle godine, kada je samo spomenut Dejtonski sporazum.

– Ovdje u ovom dokumentu izrijekom piše jednakost konstitutivnih naroda. To je važna poruka, osobito sada kada se ulazi u završnu fazu pokušaja da se dogovori promjena izbornog zakona u BiH. Zato ću večeras objasniti u svom izlaganju cijeli kontekst onima koji se ne bave Bosnom i Hercegovinom, a takvih je 95 posto koji se malo ili jako rijetko time bave, kazao je Plenković.

Naglasio je kako očekuje sadržajnu raspravu kako bi se vidjelo šta se može učiniti jer nefunkcionalna Bosna i Hercegovina nikoga ne zanima, a ako se izbori održe po važećem izbornom zakonu, sadašnje stanje nefunkcionalnog stanja će se ponoviti u sljedećih nekoliko godina.