Portala Radiosarajevo.ba: Pregovori o izmjeni Izbornog zakona pred propašću?

Pregovori lidera i predstavnika bh. stranaka o izmjenama Izbornog zakona BiH u prisustvu predstavnika međunarodne zajednice su definitivno pred propašću, saznaje portal Radiosarajevo.ba.

Inače, pregovori o modelu Izbornog zakona su ušli u završnu fazu.

“Iskristalisali su predstavnici međunarodne zajednice, možda i dokument. Dokument treba vjerovatno obići centrale stranaka i da zauzmu svoje stavove. Dokument se najviše tiče SDA i HDZ”, rekao je lider stranke Narod i Pravda Elmedin Konaković nakon pregovora, prenijeli su mediji.

No, prema neslužbenim informacijama, u okolnostima nezadovoljstva bosanskohercegovačke javnosti, medija, nevladinog sektora, građana…, prije svega Stranke demokratske akcije koja je također bila pod najjačim pritiskom, nije u stanju prihvatiti rješenja na stolu kakva nudi elektronski model.

Kao što je poznato, javnost u BiH otvoreno sumnja u motivaciju predloženih rješenja, ističući da ona vode daljnjim podjelama i kontinuiranom kršenju građanskih prava u BiH, te da su zapravo “prepakirani” zahtjevi HDZ BiH.

Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine i Željko Komšić, lider Demokratske fronte, danas su zajedničkim priopćenjem za javnost pozvali “međunarodne posrednike da pregovaraju o reformi Ustava i izbornog zakona Bosne i Hercegovine da ne podržavaju i ne forsiraju rješenja koja će produbiti društvene podjele.”

S druge strane, dojam pojedinih pregovarača je da je HDZBiH ovoga puta, puno više nego u Neumu, ustuknuo i popustio pred svojim dosadašnjim maksimalističkim zahtjevima, ali sarajevske stranke čini se da ne vjeruje HDZ-u BiH koji je posljednjih godina gotovo paralizirao političke procese u Federaciji BiH i otvoreno sklopio pakt s Miloradom Dodikom i ruskim faktorom protiv države BiH.

Portal podsjeća da je u međuvremenu specijalni predstavnik SAD-a za zapadni Balkan Gabriel Escobar izjavio da se Sjedinjene Američke Države definitivno zalažu za izborni sustav glasanja u Bosni i Hercegovini.

Escobar je dodao da “ne žele ponovno otvoriti Dayton”.

“Dayton znači jedna zemlja, dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ono što želimo učiniti jeste stvoriti funkcionalniji izborni sistem i funkcionalniji ustavni sistem, što bi omogućilo zemlji da funkcionira više kao država. Ono što trebamo su ograničeni koraci u tom pravcu. Ograničena ustavna reforma i izborna reforma, što jeste trenutno na stolu”, izjavio je Ecobar za Al Jazeeru Balkans.