Posebna sjednica Narodne skuštine RS-a: Dodik obrazlažio “vitalne interese” Republike Srpske

Na posebnoj sjednici Narodne Skupštine Republike Srpske, na kojoj je raspravljano o nizu pitanja koja je Milorad Dodik istaknuo kao važan vitalni interes za entitet, pokrenuta je široka rasprava o brojnim temama.

Dodik je kao član Predsjedništva BiH rekao da nikada nije želio ići u Sarajevo, ali je zbog okolnosti morao. Zatim se požalio da je u toku frontalni napad na RS, tvrdeći da se rat u Ukrajini koristi kako bi “veliki disciplinirali male”.

Zatim je govorio o Zakonu o nepokretnoj imovini RS. On smatra da entitet ima pravo na svoju imovinu, ponavljajući da država nema vlastitu imovinu. Stoga je odbio Ustavni sud BiH i njegove odluke o tom pitanju. Naravno, tvrdio je da je sud sve odluke donosio politički.

U svom govoru Bošnjake je opet sveo na vjersku skupinu, nazivajući ih muslimanima. Za strance je rekao da su se udružili s Bošnjacima u donošenju zakona na državnoj razini o državnoj imovini.

Podsjetimo, prije nekoliko mjeseci visoki predstavnik Christian Schmidt pokrenuo je inicijativu i pozvao političke predstavnike, ali i stručnjake, da rade na izradi zakona o državnoj imovini.

Dodik je danas u Banjoj Luci potvrdio da on i njegova stranka nikada neće pristati na takav zakon, niti će sudjelovati u izradi zakona.

“Kada se prvi zakon o državnoj imovini donese na državnom nivou, to će značiti da se odričemo imovine RS-a”, rekao je Dodik.

Lider SNSD-a bio je uznemiren i nije mogao doći u uvjet da u Ustavu stoji da BiH nastavlja princip kontinuiteta i da je vlasnik cjelokupne državne imovine. Svoj argument Dodik traži u dodjeli teritorija u Dejtonu, gdje RS posjeduje 49 posto teritorija, a FBiH 51 posto. To je suština stvari, jer Dodik prati BiH od 1995. godine i Dejtona kada je u pitanju imovina i ostalo, a zanemaruje da je BiH postala nezavisna 1. marta 1992. godine i nastavlja baštiniti svoja prava i obveze, koje je imala kao socijalistička zemlja u okviru SFRJ.

Podsjetimo, izaslanici u NSRS danas bi trebali podržati ideju Milorada Dodika da blokira sudjelovanje BiH u međunarodnom sustavu testiranja učenika osnovnih škola PISA. Vlada RS-a želi da se rezultati testiranja obrađuju isključivo za entitet RS, što bi zapravo moglo značiti da ni BiH neće sudjelovati u ovoj međunarodnoj inspekciji.