Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove Banjaluke odbila je žalbu svih mještana Milića – katastarske općine Maćesi, koji su se žalili na nedavne odluke o oduzimanju imovine koje su njihove obitelji stoljećima imali vlasništvo.
Riječ je o oduzimanju 584 dunuma šume i obradivog zemljišta u vlasništvu Bošnjaka, što je ekspresno uknjiženo u entitetsko vlasništvo.
Tačnije, oduzeta šuma upisana je u vlasništvo Šuma RS, dok je zemljište upisano u vlasništvo Republike Srpske.
– Žalilo se nas oko 40 iz katastarske općine Maćesi i svi smo prošle sedmice dobili odbijenice. Nismo ništa drugo ni očekivali jer oni koji pod zaštitom sistema otimaju, ti lako ne vraćaju oteto .
Istodobno smo podnijeli tužbe nadležnom sudu RS-a u zadanom roku, iako, iskreno govoreći, ni tamo ne očekujemo pravdu, jer su to sudovi koji su pod kontrolom režima koji nam je oteo imovinu.
Ali vrijeme je ispred nas i naša borba se nastavlja, kaže Alija Hasanović, jedan od mještana, koji je za Politicki.ba ostao bez nekoliko dunuma zemlje i šume.
Hasanović očekuje da će se sud Bosne i Hercegovine pozabaviti pitanjem oduzimanja imovine Bošnjaka iz Milića, a ako se to ne dogodi, tražit će pravdu na Sudu u Strasbourgu.
– Iako sudski spor nije završen, svima kojima je oteta zemlja i šuma, stavljena je zabrana njihovim raspolaganjem. Kad bih sada ušao u svoju šumu da odsječem drvo za ogrijev, bio bih prijavljen kao kradljivac. Sve je ovo ponižavajuće, ali i ja i moje komšije se nećemo lako predati sili politike. Varaju se oni koji misle, kaže naš sagovornik, da nakon što ne bude onih na čije adrese su stigla rješenja o oduzimanju imovine, da poslije njih neće imati ko nastaviti njihovu pravnu borbu. Oteto će tražiti naša djeca, naši unuci i praunuci, ako mi ne dočekamo pravdu, poručuje Hasanović.
On ističe da je primjer Fate Orlović, koja se više od 20 godina borila za svoju imovinu, “škola iz koje se dosta naučilo” i da njegova, kao i borba ostalih podrinjskih Bošnjaka, da im se vrati ono što je na silu oduzeto neće prestati.