Rušenje ustavno-pravnog poretka: NSRS sutra o formiranju VSTV-a

Na sutrašnjoj sjednici NSRS među tačkama dnevnog reda naći će se i nacrt zakona o VSTS RS koji bi trebao preuzeti nadležnosti u biranju sudija i tužilaca u sudovima u RS.

Prema nacrtu, VSTS RS će imati 11 članova. Četiri člana biraju se u sudovima i tužilaštvu RS-a, dok ostala tri biraju Skupština, Vlada i Advokatska komora RS.

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH nezavisna je organizacija osnovana 2004. godine prema zakonu koji je iste godine donio državni parlament. Sastav je odredio viši predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch svojom odlukom iz 2002. godine.

“Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu RS ometaju stabilnost i napredak BiH na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala”, navodi se u odgovoru za RSE iz Ambasade SAD BiH.

Evropska komisija saopštila je da očekuje od vodstva RS i Narodne skupštine RS da se suzdrže od bilo kakvog jednostranog koraka i da raspravljaju o bilo kojem pitanju koje izaziva zabrinutost unutar državnih institucija, uključujući Parlament i Vijeće ministara.

Ovo je u odgovoru za RSE navedeno iz Delegacije Evropske komisije u vezi Nacrta zakona o osnivanju VSTV RS.

“Uspostavljanje posebnog entitetskog regulatornog tijela za pravosuđe RS predstavljalo bi kršenje ustavno-pravnog poretka BiH. Usvajanje ovog zakona u RS predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima”, navodi se iz Evropske komisije.