Ruski ambasador: Prošlo je vrijeme OHR-a, o Oružanim snagama se mora razgovarati u BiH

U intervjuu za ruski list ‘Izvestija’, ruski ambasador u Bosni i Hercegovini Igor Kalabukhov rekao je da je “prošlo vrijeme” Ureda visokog predstavnika (OHR). Govorio je i o oružanim snagama.

Prema njegovim riječima, stav Rusije prema OHR-u je poznat, njegovo vrijeme je prošlo. Podsjetio je da Christian Schmidt za Rusiju nije visoki predstavnik jer njegovo imenovanje na tu dužnost nije ispitalo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Kalabukhov je komentirao najavu člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da će Republika Srpska formirati vojsku. Ovom je prilikom izjavio da se Bosna i Hercegovina “sastoji od entiteta” i da Oružane snage moraju biti predmet sporazuma u Bosni i Hercegovini.

“Zajedničke snage nisu predviđene Daytonskim sporazumom. One su stvorene 2008. uz suglasnost entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu – za prijenos odgovarajućih ovlaštenja na državni nivo. Drugi problem je što Republika Srpska, prema svojim predstavnicima, dala pristanak zbog masovnog pritiska, da tako kažemo, vanjskih čimbenika. Protivnici takve formulacije pitanja smatraju da su zajedničke oružane snage odobrene odlukama Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i da nikakva jednostrana odluka ne može po našem mišljenju, ovaj problem i drugi koji postoje mogli bi se raspravljati u dijalogu unutar Bosne i Hercegovine. Ali, nažalost, takav dijalog nikada neće započeti ”, izjavio je.

Za njega je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko “uvelike odgovoran” za pogoršanje političke situacije, nakon što je uveo zakonsku zabranu negiranja genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina. Smatrao je da je Inzko iskusan političar i da je kao takav trebao predvidjeti posljedice za Bosnu i Hercegovinu, kao i za cijelu regiju. Jedan je od onih koji smatraju da je teško, kako je rekao, ispeglati iznimno negativnu rezonanciju uzrokovanu ovom odlukom.

“Izuzetno je teško, uglavnom zbog temeljnih razlika u stavovima bosanskohercegovačkih stranaka o suštini pitanja pokrenutog odlukom Valentina Inzka, kao i razlika u pravnom tumačenju trenutne situacije”, rekao je Kalabukhov.

NATO je također bio tema razgovora. Kako je rekao, vanjska politika je suvereno pravo Bosne i Hercegovine i, prema njegovim saznanjima, u Bosni i Hercegovini nema konsenzusa o pristupanju ovoj vojnoj alijansi. NATO je okarakterisao kao instrument Hladnog rata.

“U tom kontekstu, želio bih napomenuti da se u nekim balkanskim zemljama članstvo u Sjevernoatlantskoj alijansi vidi kao izvjesna garancija unutarnje političke stabilnosti. Po našem mišljenju, takva stabilnost, ne samo za pojedine zemlje, već i za cijelu Europu, može se osigurati samo stvaranjem zajedničkog europskog sigurnosnog sistema, a ne proširenjem NATO-a, koji ostaje instrument hladnog rata”, rekao je

Ambasador Rusije u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov u intervjuu za “Izvestiju” uvjerava da je njegova zemlja spremna i za saradnju s Bosnom i Hercegovinom u borbi protiv koronavirusa, a to se odnosi i na nabavku vakcina protiv koronavirusa.